Zawody medyczne zjednoczone jak nigdy

Związkowcy planują na 24 września w Warszawie wielką manifestację dziesiątek tysięcy przedstawicieli zawodów medycznych, którzy zamierzają protestować przeciwko propozycjom rządu w zakresie finansowania ochrony zdrowia, w tym wynagrodzeń. Jeśli dojdzie do takiej manifestacji, będzie to protest o niespotykanej dotąd skali.

Jeszcze nie zdarzyło się, aby związkowcy reprezentujący wszystkie zawody medyczne doszli do porozumienia w sprawie żądania zmian w finansowaniu ochrony zdrowia. Do tej pory odbywały się spektakularne marsze, protesty i strajki - głównie lekarzy i pielęgniarek. Osobno. Tym razem protest, a może i także bardziej drastyczne jego formy w postaci strajków, ma objąć nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale również fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, elektroradiologów i ratowników medycznych.

Zbiera się na burzę

Zdecydowali o tym przedstawiciele 9 najważniejszych związków reprezentujących zawody medyczne. Punktem zapalnym, inicjującym takie działania, stał się przedstawiony 21 czerwca przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia.

Propozycja została krytycznie oceniona przez wszystkie środowiska zawodowe ochrony zdrowia. Związkowcy są bowiem zdania, że projekt proponujący rozłożenie wzrostu wynagrodzeń na pięć lat - od 1 lipca 2018 - praktycznie zamraża na długi okres wszelkie zmiany płacowe.

Na manifestacyjną burzę w Warszawie zbiera się od miesięcy. Jeszcze 14 marca 9 ogólnokrajowych związków zawodowych skupiających różne zawody medyczne zaapelowało wspólnie o "sprawiedliwy system wynagradzania pracowników ochrony zdrowia". Związkowcy podpisali porozumienie.

- Każdy związek wyraził swoje oczekiwania co do wynagrodzeń, porównaliśmy te wszystkie nasze propozycje i został osiągnięty kompromis. To oznacza, że np. pielęgniarka nie będzie wzburzona, słysząc, jakich pieniędzy domaga się technik, ale i technik nie będzie kontestował propozycji wynagrodzeń, jakich domagają się np. lekarze czy pielęgniarki - wyjaśniał nam w marcu Cezary Staroń, przewodniczący Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

Związkowcy zapowiedzieli już wtedy, że skorzystają z prawa do organizowania akcji protestacyjnych, łącznie ze strajkiem wszystkich zawodów medycznych.

- Pierwszy raz w historii wszystkie zawody medyczne potrafiły się porozumieć. Minister zdrowia proponował, żebyśmy przedstawili propozycje stawek minimalnych w poszczególnych zawodach medycznych w publicznej służbie zdrowia. Zrobiliśmy to - mówił w marcu Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Komisji Krajowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH