Rozporządzenie nr 536/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady UE w znaczący sposób zmieni warunki prowadzenia badań klinicznych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Przypomina o tym raport "Badania kliniczne w Polsce - obecna sytuacja i perspektywy na przyszłość" przygotowany przez firmę PwC.

Rozporządzenie to stawia pewne wyzwania dla rynku badań klinicznych w Polsce. Pojawiła się konieczność zewidencjonowania obecnych potrzeb uczestników tego rynku, zbadania potencjału, jaki w nim drzemie oraz wskazania, co należałoby zrobić, żeby udało się go wykorzystać - wyliczał Mariusz Ignatowicz, lider Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Sektora Farmaceutycznego PwC, prezentujący raport podczas lutowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Lista korzyści

Wskazał, że badania kliniczne niosą ze sobą liczne korzyści. Dla pacjentów - dostęp do nowoczesnych leków, a więc wyższy standard opieki, a dla badacza - wiedzę i doświadczenie oraz dostęp do narzędzi badawczych. Korzyści dla pozostałych uczestników rynku to m.in. rozwój wiedzy medycznej i metod badawczych, tworzenie nowych standardów leczenia oraz dodatkowe źródło finansowania szpitali. Z kolei dla budżetu państwa kwota, którą zapłaciły firmy farmaceutyczne i CRO sponsorujące badania kliniczne to ok. 300 mln zł rocznie.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że podatki płacą również kooperanci, badacze, podwykonawcy, to kwota ta może ulec podwojeniu. Ostatecznie mamy około miliarda złotych, które rynek badań klinicznych wnosi do polskiej gospodarki - podkreślał Ignatowicz.

Zaznaczył, że istotnym elementem jest również ograniczenie kosztów NFZ. W przypadku onkologii, większość kosztów leczenia osób, które objęte są badaniami klinicznymi, ponoszona jest przez sponsorów.

- Badaniami klinicznymi objętych jest ok. 4% pacjentów onkologicznych. Kwota, którą Fundusz musiałby zapłacić za leczenie tych osób, sięgałaby ok. 160 mln zł - poinformował przedstawiciel PwC.

Podał też, że w 2009 r. wartość rynku badań klinicznych w Polsce wynosiła 860 mln zł, w 2014 - 950 mln zł. Zwrócił uwagę, że w tym okresie wartość tego rynku wzrastała średnio rocznie o 2%. Jeśli jednak weźmiemy cały wzrost gospodarczy w kraju, to jest to wzrost wartości rynku badań klinicznych poniżej oczekiwań. Z danych przytaczanych przez raport wynika też, że w okresie tym spadała liczba badań oraz ich uczestników.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH