W kraju tylko 31% chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) ocenia, że jest leczona dobrze lub bardzo dobrze. Pozytywny wpływ na zwiększenie wiedzy pacjentów o RZS i na skuteczność jego leczenia mają: korzystanie z pomocy grup wsparcia i stowarzyszeń pacjentów oraz posiadanie tzw. planu zarządzania chorobą.

Tak wynika z badania ankietowego wykonanego w ramach kampanii "RZS: Dołącz do działania". Jego wyniki przedstawiono podczas kongresu Europejskiej Ligi Przeciw Reumatyzmowi (EULAR), który od 12 do 15 czerwca br. odbywał się w Madrycie.

Kiedy nie boli

Badanie objęło 10171 pacjentów z pięciu kontynentów i 42 krajów; Polacy stanowili jedną z największych grup. Przyniosło - co przyznają sami reumatolodzy - zaskakujące dane, m.in. ukazujące jak poważnym problemem w leczeniu może okazać się niedostateczna współpraca pacjenta z lekarzem, wynikająca z braku edukacji.

Wykazało ono, że aż 66% chorych (w Polsce - 69%) na reumatoidalne zapalenie stawów błędnie twierdzi, iż brak bólu stawów oznacza kontrolę nad chorobą.

Członek komitetu doradczego kampanii "RZS: Dołącz do działania" prof. Peter Nash z Uniwersytetu Queensland w Australii podkreślił, że kontrola bólu stawów w RZS nie wystarczy. - Destrukcja stawów może bowiem nadal postępować, mimo braku dolegliwości bólowych - tłumaczył.

Potrzeba edukacji

Zdaniem specjalisty, najnowsze badanie ujawniło ogromną potrzebę edukacji chorych na temat samej choroby i celów terapii.

Choć aż 91% pacjentów (w Polsce - 90%) oceniło, że dobrze rozumieją, dlaczego konieczne jest leczenie RZS, to aż 47% badanych (w Polsce - 41%) nie wiedziało, że uszkodzenie stawów, do którego już doszło w RZS, jest nieodwracalne.

- Musimy uświadomić pacjentom, że zapobieganie uszkodzeniu stawów jest krytyczne. RZS przynosi nie tylko ból, ale wiele gorszych rzeczy, takich jak niepełnosprawność, utrata funkcjonowania, obniżona jakość życia - mówił podczas zorganizowanej w Madrycie konferencji prasowej reumatolog dr Indalecio Monteagudo ze Szpitala Uniwersyteckiego Gregorio Maranon w Madrycie.

Z badania wynika, że tylko 31% polskich chorych na RZS uważa swoje leczenie za dobre, podczas gdy na świecie taką opinię wypowiada dużo więcej, bo 54% chorych. Co jednak ciekawe, w kraju aż 65% ankietowanych uznało błędnie, że postępów RZS nie można spowolnić i to niezależnie od rodzaju terapii i czasu jej rozpoczęcia, na świecie takiego zdania jest 38% badanych chorych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH