Zapotrzebowanie rośnie szybko

Z roku na rok wzrasta liczba pacjentów wymagających leczenia żywieniowego. Zdaniem ekspertów to dowód na poprawę jakości naszej medycyny i wzrost świadomości, że odpowiednie żywienie pacjenta odgrywa bardzo ważną rolę w procesie leczenia, praktycznie samo w sobie będąc formą terapii. Niestety, wciąż nie wykorzystujemy w pełni jej możliwości.

Dynamiczny postęp, jaki w ciągu ostatni lat dokonał się w opiece zdrowotnej, spowodował, że wzrosły szanse na przeżycie wielu pacjentów. Dzisiaj mamy chorych, którzy jakiś czas temu nie mieliby szans na dalsze życie. Są to osoby cierpiące z powodu nowotworów, ciężkich wypadków, zaawansowanych chorób neurologicznych i wielu innych - mówi prof. Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Dodaje: - Takich chorych przybywa i będzie przybywać, a znaczący odsetek z nich nie może normalnie się odżywiać. Z pomocą im przychodzi program żywienia dojelitowego/pozajelitowego, które może istotnie poprawić efekty prowadzonej terapii, a w wielu przypadkach wprost wydłużać życie.

To nie dieta, tylko postępowanie lekarskie

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, leczenie żywieniowe polega na podawaniu gotowej mieszanki składników odżywczych w postaci specjalnie przygotowanej tzw. diety przemysłowej przez sondę do przewodu pokarmowego.

- Leczenie żywieniowe nie jest rodzajem diety, tylko postępowaniem lekarskim, które tym różni się od diety, że obejmuje także ocenę stanu odżywienia, zapotrzebowania na substancje odżywcze, zlecenie i podawanie odpowiednich dawek energii aż po monitorowanie stanu pacjenta - wylicza ekspert.

Ten rodzaj żywienia jest stosowany na różnych etapach życia u chorych, którzy nie mogą przyjmować pokarmu w normalny sposób. - Mamy takich pacjentów zarówno wśród dzieci, jak i seniorów. Tak samo czas stosowania tej metody jest odmienny w poszczególnych przypadkach. Praktycznie pacjent może stosować żywienie dojelitowe tak długo, jak tylko jest ono potrzebne, nawet stale. Nie wpływa ono na długość życia chorego. Co bardzo ważne - preparat można podawać w domu - podkreśla profesor Kłęk.

Leczenie żywieniowe jest integralną częścią procesu leczenia, prowadzoną w celu poprawy lub utrzymania stanu odżywienia i prawidłowego rozwoju. Celem jest oczywiście przyspieszenie wyleczenia chorego. Lekarze zwracają uwagę, że często jego zastosowanie jest konieczne do wdrożenia innych metod terapeutycznych.

Jak przyznaje prezes PTŻPDiM, zdrowy organizm, który nie otrzymuje żywienia, żyje ok. 60 dni. W przypadku osoby chorej zgon przychodzi zdecydowanie szybciej: - To dowodzi, jak ważne jest żywienie w procesie leczenia chorych. Dziś w Polsce mamy zaś problem z niedożywieniem wśród pacjentów, a jego powikłaniem jest zaburzenie funkcji wielu narządów, wydłużony czas terapii i przedwczesny zgon. Dla przykładu - objawy niedożywienia lub wyniszczenia występują nawet u 85% pacjentów z chorobą nowotworową.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH