Ruszył pierwszy ogólnopolski rejestr incydentów medycznych w podstawowej opiece zdrowotnej

6 czerwca zaczął funkcjonować portal internetowy, służący anonimowemu zgłaszaniu przez lekarzy incydentów - dotyczących bezpieczeństwa pacjenta - które miały miejsce w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). O celach uruchomienia takiego rejestru mówił m.in. dr Maciej Godycki-Ćwirko, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, podczas czerwcowego XI Kongresu Lekarzy Rodzinnych w Mikołajkach.

Pierwszy tego typu w Polsce system poufnego zgłaszania incydentów przez lekarzy POZ "Bezpieczna Opieka Podstawowa" (BOP) powstał w Zakładzie Medycyny Rodzinnej i Medycyny Społeczności Lokalnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy wsparciu ze środków unijnych. Adres portalu: http:// blnsk.umed.lodz.pl/bop/index.php

Zalecana terminologia

Jak mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.

pl dr Maciej Godycki-Ćwirko, do tej pory właściwie jedynym spisem zdarzeń niepożądanych w medycynie była ewidencja skarg pacjentów w izbach lekarskich oraz rejestry prowadzone w części szpitali, które jednak ograniczone są do pojedynczych placówek i nie są publikowane.

Według szefa Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, w Europie od pewnego czasu promowane jest podejście ukierunkowane bardziej na bezpieczeństwo pacjenta i zapobieganie błędom zamiast na szukanie winnych i karanie.

W oficjalnej terminologii zalecane jest obecnie sformułowanie "incydent dotyczący bezpieczeństwa pacjenta" zamiast "błąd medyczny".

Jak tłumaczy nam Maciej GodyckiĆwirko, w warunkach polskich start BOP to początek budowania systemu anonimowego zgłaszania incydentów w naszym kraju. - Z doświadczeń innych krajów wynika, że w przypadku tworzenia rejestrów o zdarzeniach niepożądanych najskuteczniejsze okazały się właśnie anonimowe zgłoszenia lekarskie - dodaje nasz rozmówca.

Śladem rozwiązania niemieckiego

System stworzony w Łodzi wzorowany był na rozwiązaniu niemieckim. W Niemczech w ciągu 3 lat zgłoszono 300 incydentów.

- Wydaje się, że to nieduża liczba, ale jednak system funkcjonuje - mówi dr Godycki-Ćwirko.

Małgorzata Koziarska-Rościszewska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obecnie administratorka BOP, zapewnia, że system gwarantuje absolutną anonimowość lekarzom, którzy zdecydują się za jego pośrednictwem opisać incydent dotyczący bezpieczeństwa pacjenta. Jak podkreśla, bardzo długo trwały prace informatyczne, które miały doprowadzić do tego, że ani administrator systemu, ani nikt inny nie będzie mógł poznać tożsamości zgłaszającego incydent lekarza.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH