Zapłacimy więcej, a może mniej?

Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi odpadów medycznych, ich unieszkodliwianie może być przeprowadzane jedynie w spalarniach. Alternatywne sposoby - proponowane przez część firm działających w tej branży - przepadły w Sejmie w 2009 roku.

Wedle ustawy, firmy te mają zaprzestać alternatywnych metod unieszkodliwiania do czasu wygaśnięcia przyznanych im koncesji, jednak maksymalnie mogą działać do marca 2011 r. Przedsiębiorcy, którzy stosowali metody alternatywne unieszkodliwiania odpadów medycznych, byli do tej pory konkurencją dla firm posiadających spalarnie. Uważają, że wyeliminowanie ich z rynku tych usług spowoduje zmniejszenie konkurencji, a co za tym idzie - wzrost cen tego rodzaju usług.

Natomiast właściciele spalarni twierdzą, że jeżeli te będą miały więcej odpadów do unieszkodliwienia, to cena spadnie, ponieważ koszty rozłożą się na większą ilość unieszkodliwionych odpadów.

Brak konkurencji źle wróży

Jak tłumaczy Rynkowi Zdrowia Arkadiusz Tułecki, właściciel firmy Serwimed z Krakowa (firma posiada zarówno instalację do alternatywnego unieszkodliwiania odpadów, jak i spalarnię), zdolność przetwórcza instalacji alternatywnych w Polsce to około 25 000 ton odpadów rocznie.

- Zniknięcie konkurencji nigdy nie poprawiło sytuacji na rynku. Polska nie tylko idzie pod prąd trendom światowym, ale też doprowadza do łupienia szpitali przez monopolistów. Tym bardziej dziwi taki stan rzeczy, że wyjątkową aktywność w walce o przywileje spalarni wykazują niektórzy posłowie - lekarze. Ciekaw jestem, czy czują na sobie moralną odpowiedzialność za to, że to właśnie dzięki nim np. szpitale w Krakowie straciły ponad 4 mln zł na unieszkodliwianiu odpadów - mówi Arkadiusz Tułecki.

I dodaje: - To przekłada się na rzeczywistą ilość pieniędzy na leczenie. Może właśnie komuś zabrakło tych pieniędzy na ratowanie życia. To tylko jeden Kraków.

Proszę to zderzyć z 45 milionami zł na całą Polskę, które minister zdrowia postanowił dołożyć polskiej transplantologii.

Jak wyjaśnia Tułecki, ceny, jakie szpitale płacą za unieszkodliwianie odpadów, tam gdzie istnieje ostra konkurencja alternatywnych instalacji ze spalarniami, waha się poniżej 1 zł za kilogram (woj.

dolnośląskie, podkarpackie): - Tam gdzie monopol ustanowiły spalarnie - jak np. na Śląsku czy w Małopolsce - ceny nie spadają poniżej 2,5 zł, a często oscylują powyżej 4 zł za kilogram.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH