Resort zdrowia zapowiedział podwyżki płac dla anestezjologów

Już ok.12% polskich anestezjologów wyjechało do pracy za granicę od chwili naszego wstąpienia do Unii Europejskiej. Ministerstwo Zdrowia chce powstrzymać ten exodus. Do pozostania w kraju anestezjologów mają zachęcić wyższe wynagrodzenia.
Od stycznia lekarze tej specjalności dostaną 30-procentowy dodatek do pensji. Na wzrost wynagrodzeń mogą liczyć anestezjolodzy, którzy wykonują świadczenia zdrowotne na rzecz pacjentów ubezpieczonych w NFZ - poinformowała niedawno "Gazeta Prawna".
Minister zdrowia Zbigniew Religa twierdzi, że nie jest jeszcze przesądzone, czy podwyżki będą wypłacane anestezjologom na podstawie odrębnej ustawy. W tej sprawie trwają jeszcze uzgodnienia. - Jestem zwolennikiem przywrócenia dodatku funkcyjnego dla tej grupy specjalistów, wynoszącego ok. 30% wynagrodzenia - powiedział "Gazecie Prawnej" minister Religa.
Z kolei Dariusz Kuśmierski, przewodniczący Związku Zawodowego Anestezjologów (ZZA), podkreśla, że zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla tej grupy lekarzy byłoby określenie dodatku w formie kwotowej, a nie procentowej. Jego zdaniem, zasady przyznawania dodatku muszą być też uzależnione m.in. od kwalifikacji lekarza, miejsca i liczby udzielanych przez niego świadczeń oraz formy jego zatrudnienia.
Z szacunków ZZA wynika, że podwyżkami zostałoby objętych ponad 3 tysiące specjalistów. Dla niektórych z nich byłby to kolejny wzrost pensji w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Niektórzy anestezjolodzy zostali bowiem objęci wzrostem wynagrodzeń od października 2006 roku na podstawie "ustawy podwyżkowej".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH