Skorzystanie przez ZOZ-y z pomocy publicznej nie będzie łatwe, bo ustawodawcy wyraźnie zabrakło precyzji

21 sierpnia 2005 r. mija termin składania wniosków o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, będącego centralną instytucją ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów. Biorąc pod uwagę dość krótki termin, jakim dyrekcje szpitali dysponują dla przygotowania poprawnego wniosku oraz skutki złożenia dokumentu dotkniętego wadami, okazuje się, że brak precyzji ustawodawcy w tym zakresie może poważnie utrudnić proces oddłużania szpitali.
Ustawodawca zobowiązuje wnioskodawcę do załączenia sprawozdania finansowego w rozumieniu przepisów o rachunkowości za poszczególne lata obrotowe od 1999 do 2004. Ten punkt nie wymaga komentarza. Ale już bezpośrednio następujący - tak.

Pokażmy aktywność

Czym jest sprawozdanie z działalności zakładu za poszczególne lata obrotowe, o którym mowa w ustawie? Skoro ustawodawca odróżnia wyraźnie sprawozdania finansowe od sprawozdań z działalności należy uznać, że zakres informacji, jaki się pojawia w obu tych dokumentach jest różny. Pod pojęciem działalności należałoby zatem rozumieć wszelkie formy aktywności zakładu, a szczególnie aktywność w zakresie restrukturyzacji. Zasadne wydaje się ujęcie w tym załączniku informacji dotyczących "zabiegów" na organizacji zakładu: restrukturyzacji zatrudnienia, zmiany struktury organizacyjnej, zastosowanego outsourcingu, itp.
Dobrze byłoby wskazać jednocześnie na efekty tych działań. Walor praktyczny takiego rozumienia sprawozdania z działalności zakładu koresponduje z uprawnieniem organu restrukturyzacyjnego przy wydaniu decyzji o warunkach restrukturyzacji oraz uprawnieniami Banku Gospodarstwa Krajowego przy zarządzaniu środkami finansowymi na pomoc publiczną. Ale sporządzenie takiego sprawozdania jest tylko uzupełnieniem dokumentów sporządzanych corocznie przez zakłady opieki zdrowotnej zgodnie z postanowieniami rozporządzeń prezesa Rady Ministrów, wydawanych na każdy rok na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, Poz. 439 ze zm.). W szczególności chodzi o załączniki MZ-03, MZ-12, MZ-29, MZ-29A.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH