Zapewnić dostęp do optymalnych terapii

Polska znajduje się w niechlubnej europejskiej czołówce pod względem śmiertelności z powodu chorób płuc. Według standaryzowanych danych WHO liczba zgonów spowodowanych tymi schorzeniami sięga u nas 89 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Eksperci uczestniczący w XI Forum Rynku Zdrowia podczas sesji "Choroby płuc w Polsce - aby oddychać pełną piersią...", rozmawiali o tym, jak wielu Polaków cierpi na choroby płuc, jakie efekty terapeutyczne udaje się osiągnąć w najgorzej rokujących i najczęstszych schorzeniach tego narządu, a także co sprawia, że zapadamy na te schorzenia.

Sesja była też okazją do dyskusji nad możliwościami, jakie stwarza pacjentom chorym na astmę, POChP, samoistne włóknienie płuc oraz tętnicze nadciśnienie płucne system ochrony zdrowia oraz jak wygląda dostęp polskich pacjentów do najnowszych terapii w wymienionych chorobach.

Przyczyna 14% zgonów

Prof. Paweł Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, kierownik IV Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podkreślał, że w naszym regionie Europy śmierć z powodu chorób układu oddechowego stanowi przyczynę 14% zgonów. Z tej ogólnej liczby blisko 6% zgonów powodują nowotwory płuca, a 3,5% POChP. Nadal poważnym problemem jest zapalenie płuc. Śródmiąższowe samoistne włóknienie płuc ma stosunkowo niewielki, jednak istotny wpływ na liczbę zgonów. - Kolejnym wskaźnikiem, który obrazuje sytuację epidemiologiczną, jest odsetek hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego w naszym regionie Europy. Tutaj przyjęcia do szpitala z powodu chorób układu oddechowego stanowią 7% wszystkich hospitalizacji. Zdecydowanym liderem jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która stanowi 1-3% przyjęć, zapalenie płuc sięgające 2% przyjęć, a także samoistne włóknienie płuc stanowiące 0,2% hospitalizacji - wymieniał prof. Śliwiński.

Wiceprezes PTCHP mówi ł również, że naj częstszą przewlekłą niezakaźną choroba układu oddechowego jest POChP. - Cząstkowe dane epidemiologiczne wskazują, że 8,9% populacji powyżej 40. roku życia ma rozpoznane POChP potwierdzone badaniem spirometrycznym. Ekstrapolując te dane na całą populację, można przyjąć, że w Polsce cierpi na POChP ok. 2 mln. osób. Zapadalność to 15 na 100 tys. rocznie. Na tle Europy jesteśmy w dolnej stawce wyższych stanów. Według danych WHO w 2004 roku POChP była wśród wszystkich zgonów na 4. miejscu. Niestety, z powodów demograficznych i epidemiologicznych przewiduje się, że w 2030 roku POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie - podkreślał prof. Śliwiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH