PROF. LIDIA BRYDAK, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Państwowym Zakładzie Higieny

Zmienność jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech wirusa grypy.
Szczepy wirusa izolowane na całym świecie każdego sezonu epidemicznego są identyfikowane poprzez określenie ich typu oraz podtypu, jak też są sekwencjonowane.
Poznanie sekwencji szczepów izolowanych aktualnie i porównanie ich z sekwencjami szczepów poznanych wcześniej, umożliwia wykrycie mutacji, jakim ten wirus podlega. Zmiany, które powstają poprzez mutacje, noszą nazwę przesunięcia antygenowego.

Kiedy jest pandemia

Szczepy izolowane w Polsce są także badane pod tym kątem w Międzynarodowym Centrum ds. Grypy w Londynie. Natomiast w Polsce w Krajowym Ośrodku ds. Grypy wykonywana jest analiza pokrewieństw antygenowych każdego izolowanego szczepu, począwszy od klasycznych metod aż do zastosowania biologii molekularnej RT-PCR.
Oczywiście, nie każda mutacja musi spowodować widoczną zmianę cech wirusa. W wielu wypadkach jednak pojedyncza zmiana lub akumulacja kilku mutacji powoduje, że dotychczasowe cechy wirusa, jak np. wirulencja, ulegają zmianom, których konsekwencją jest chociażby pojawienie się szczepu epidemicznego i wystąpienie epidemii grypy. Badanie mutacji jest też przydatne we właściwym doborze szczepów, jakie wejdą w skład szczepionki.
Wirusy grypy podlegają także tzw. skokowi antygenowemu. Wtedy mówimy o pandemii grypy.
Żeby mieć wiedzę o wirusie, trzeba zbierać dane.
Do sezonu epidemicznego 2004/05 zbieranie danych w Polsce stanowiło problem. Do tego czasu bowiem nadzór wirusologiczny nad grypą ograniczał się praktycznie do Warszawy i był prowadzony tylko przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy. Jednak wiele zmieniło się na lepsze za sprawą, stworzonego w Polsce z inicjatywy Krajowego Ośrodka ds. Grypy i przy współudziale Głównego Inspektora Sanitarnego, zintegrowanego wirusologicznego i epidemiologicznego nadzoru nad grypą, opartego na systemie SENTINEL.
O poprawie sytuacji świadczą następujące liczby: w sezonie epidemicznym 2004/05 liczba próbek zbadanych przez WSSE i Krajowy Ośrodek ds. Grypy była prawie 3-krotnie wyższa niż w sezonie 2003/04. Z kolei w sezonie 2005/06 było już ponad 6-krotnie więcej zbadanych próbek niż w sezonie 2003/04. Nie oznacza to oczywiście, że wirusologiczny nadzór nad grypą działa bez zarzutów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH