W leczeniu owrzodzeń stóp u chorych na cukrzycę podejmowane są próby wprowadzania terapii wspomagających

Szacuje się, że na świecie choruje na cukrzycę ok. 200 mln ludzi, z czego 2 mln w Polsce. Specjaliści prognozują, że liczba chorych w roku 2025 wzrośnie do 333 mln. Zwiększy się więc niewątpliwie i odsetek diabetyków z powikłaniami, w tym z zespołem stopy cukrzycowej, prowadzącym do inwalidztwa, jeśli zabraknie stosownej opieki medycznej i pielęgniarskiej.
Osoby chore na cukrzycę są narażone na liczne powikłania: udar mózgu, chorobę niedokrwienną serca, choroby tętnic obwodowych, retinopatię, nefropatię i neuropatię cukrzycową, a także stopę cukrzycową. Ta ostatnia występuje u 6-10% chorych. Zwiększona podatność na infekcje grzybicze, trudno gojące się rany i owrzodzenia - to tylko część objawów stopy cukrzycowej.

Trzy czynniki

Ryzyko powstania owrzodzeń w ciągu życia chorego na cukrzycę wynosi 12-25%, a to owrzodzenia właśnie mogą być przyczyną amputacji kończyny. Z dostępnych statystyk wynika, że rocznie przeprowadza się ok.
20 amputacji na 100 tysięcy mieszkańców, z czego ok. 40% dotyczy osób ze stopą cukrzycową.
W 85% przypadków amputacja poprzedzona jest owrzodzeniem, ale 75% amputacji można by zapobiec, stosując właściwą profilaktykę i leczenie.
- Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne, głównie ze względu na zaburzenia czucia obwodowego - mówi prof. Zbigniew Rybak z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej wrocławskiej Akademii Medycznej, założyciel Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
Prof. Rybak wymienia trzy czynniki, które w największym stopniu odpowiadają za powstanie rany cukrzycowej stopy:

  • niedostateczne krążenie krwi w obszarze zagrożonym martwicą

  • ucisk mechaniczny powodujący zatrzymanie krążenia (mechanizm podobny jak przy powstawaniu odleżyny)

  • brak czucia (neuropatia cukrzycowa).

Leczenie winno zatem w pierwszej kolejności być skoncentrowane na zapewnieniu choremu prawidłowego poziomu cukru we krwi (leczenie przyczynowe i objawowe hiperglikemii), poprawie dopływu krwi do kończyny (leczenie wewnątrznaczyniowe, operacyjne i farmakologiczne), odbarczeniu tkanek miękkich w tych częściach stopy, gdzie jest możliwy stały lub powtarzający się z dużą częstotliwością ucisk (specjalne buty ortopedyczne lub opatrunek gipsowy).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH