Z nowymi przepisami jednostki ochrony zdrowia będą musiały opracować własną procedurę postępowania z odpadami medycznymi

Wywiązywanie się z obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami wymaga zapewnienia warunków bezpieczeństwa dla ludzi oraz spełnienia wymogów ochrony środowiska.
W pewnych warunkach, po przekroczeniu określonych norm, jednostka ochrony zdrowia powinna uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów medycznych.
Natomiast samo unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych może odbywać się tylko w przeznaczonych do tego spalarniach.
Zanim jednak odpady znajdą się w spalarni, placówka medyczna musi w odpowiedni sposób je sklasyfikować i zebrać w miejscu powstawania, przetransportować wewnątrz danej jednostki oraz poddać magazynowaniu. W jaki sposób robić to zgodnie z przepisami? Na to pytanie odpowiedź zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 sierpnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U. nr 162, poz. 1153).
Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 23 września br., jednostki ochrony zdrowia oraz podmioty prowadzące badania i doświadczenia naukowe w zakresie medycyny będą musiały opracować własną procedurę postępowania z odpadami medycznymi, a ponadto na stanowiskach pracy koniecznie będą musiały znaleźć się instrukcje dotyczące zasad selektywnego zbierania odpadów.

Klasyfikacja

Odpady medyczne należy zaklasyfikować do jednej z grup: odpadów zakaźnych, specjalnych bądź pozostałych. Odpady powstałe w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych w jednostkach ochrony zdrowia oraz w podmiotach prowadzących badania i doświadczenia naukowe w zakresie medycyny zbiera się selektywnie w miejscach ich powstawania z uwzględnieniem wspomnianego podziału.
Odpady niebezpieczne - z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach - zbiera się do pojemników lub worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia.

Magazynowanie

Dopuszczalne jest magazynowanie niebezpiecznych odpadów medycznych na terenie jednostek ochrony zdrowia poza miejscem ich powstawania w odpowiednio przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Pomieszczenia takie powinny m.in. posiadać ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję; muszą być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt, a ponadto posiadać wydzielone boksy - w zależności od rodzajów magazynowanych odpadów medycznych - zgodnie z zasadami ich sortowania w miejscach powstawania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH