Należy stworzyć zunifikowany standard zbierania i gromadzenia informacji kosztowej dla podmiotów medycznych - apelowali uczestnicy sesji "Zarządzanie podmiotami leczniczymi - wybrane zagadnienia" podczas VIII Forum Rynku Zdrowia.

Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, obiecywał w odpowiedzi, że resort znajdzie sporo środków (głównie w ramach funduszy unijnych) na wsparcie zmian w systemach IT u świadczeniodawców.

Jak mówił, "są one w naszym rozumieniu dość istotne, jeśli nie kluczowe, w przypadku zarządzania płynnością i kosztami". Chodzi o to, żeby zintegrować systemy, które dzisiaj funkcjonują w szpitalach. - Rachunek kosztów jest już tworzony w wielu miejscach, ale nie zawsze da się te bazy danych porównać - podkreśla wiceminister zdrowia.

Strategiczne decyzje

- To dobry kierunek - ocenia Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Dzisiaj nie ma zunifikowanego rachunku kosztów dla podmiotów medycznych i to trzeba zrobić. Musimy się wreszcie przekonać, czy pieniędzy w systemie jest za mało, czy za dużo i czy optymalizujemy wydatki, czy nie.

Rachunek kosztów jest realizowany we wrocławskim szpitalu od lat z dużą determinacją i konsekwencją.

Jakie są efekty?

- Wychodziliśmy z zobowiązań na poziomie 200 mln zł, w tej chwili zeszliśmy poniżej 40 mln zł, zobowiązań wymagalnych zostało nam 3 mln zł, ale do końca roku wyjdziemy na zero. Od sześciu lat szpital osiąga ponad 15 mln zł zysku z działalności bieżącej, w zeszłym roku zysk netto wyniósł 8,3 mln zł - wylicza dyrektor Pobrotyn.

Jakie narzędzia zarządcze zastosowano?

Oczywiście plany kosztów i przychodów, budżetowanie i controlling, szczególny układ kontroli w oparciu o centra zysku, pełen monitoring wykonania kosztów i sprzedaży.

W 2008 roku podjęto też decyzję strategiczną o decentralizacji odpowiedzialności.

- Wymagamy od naszych kierowników ściśle określonych parametrów finansowych do wykonania, ale w ślad za tym idzie również decentralizacja decyzyjności. Chodzi o pozytywną energię ze strony kierownika kliniki, przekładającą się na optymalizację kosztów ośrodków usługowych - opisuje Piotr Pobrotyn.

Liderzy zmian

W podobnym kierunku musiała pójść dyrekcja Szpitala Bródnowskiego, od 1 stycznia 2011 roku działającego w formie spółki prawa handlowego jako Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie. - Szpital generował ujemny wynik finansowy do roku 2011, nie była to dramatyczna sytuacja, jednak nie było możliwości zbilansowania budżetu - mówi Teresa Bogiel, prezes zarządu stołecznego szpitala. W placówce stosowano już rachunek kosztów, położono jedynie w tym momencie większy nacisk na rozliczanie z efektu, czyli analizę i kontrolę następczą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH