Zamówienia publiczne - zmiany idą w dobrym kierunku

Nowelizację Prawa zamówień publicznych (z października 2014 r. - red.) oceniam bardzo pozytywnie. Oczywiście z uwagi na krótki czas jej obowiązywania trudno jest już teraz w pełni określić jej praktyczne zastosowanie.

W naszym szpitalu dotychczas odbyło się pięć postępowań na podstawie nowych przepisów. Mimo wprowadzenia innych dodatkowych kryteriów, w większości przypadków wybrane zostały oferty o najniższej cenie.

Szpital dysponuje publicznymi pieniędzmi, które przeznacza na podstawową działalność medyczną, tj. leczenie pacjentów. Dlatego każdą złotówkę oglądamy kilka razy zanim ją wydamy. Aby leczyć pacjentów na najwyższym poziomie, chcemy, by nasze zamówienia były realizowane za optymalną cenę w jak najwyższej jakości.

Konkurencja na rynku usług medycznych jest bardzo duża, dlatego zdarzały się różnego rodzaju szkodliwe praktyki, które wpływały na wynik postępowań, a bezpośredni skutek dotykał pacjentów. Wszystko, co jest dobrej jakości, musi odpowiednio kosztować. Myślę, że to właśnie miał ustawodawca na celu, wprowadzając ograniczenie stosowania wyłącznie kryterium cenowego jako warunku rozstrzygającego przetarg.

Obecnie możemy zamawiać przedmioty powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, gdzie ryzyko jest minimalne, a kryterium najniższej ceny jest wówczas jak najbardziej uzasadnione. W innych przypadkach trzeba to uzasadnić. Poza tym poprzez określenie innych kryteriów przetargowych, m.in. dotyczących dłuższego okresu gwarancji, mamy wpływ na zamówienie np. lepszej jakości aparatury medycznej.

Firma sprzedająca dobry produkt nie będzie przecież obawiała się takiego rozwiązania. Dla nas jest to kryterium istotne, ponieważ aparatura medyczna w szpitalu pracuje pełną parą i musi być zachowana ciągłość jej funkcjonowania.

Z punktu widzenia szpitala są to zmiany najważniejsze. Możemy zwrócić uwagę jeszcze na inne, np. doprecyzowanie okoliczności, w których można mówić o rażąco niskiej cenie. Zmiana ta powinna wpłynąć na właściwe oszacowanie zamówienia przez oferenta, a przez to zamawiający ma większą gwarancję realizacji zamówienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH