Zamieniliśmy długopis na klawiaturę

Spotykam się coraz częściej z pytaniem, czy koordynowaną opiekę medyczną nad pacjentem można wdrożyć bez technologii informacyjnych? Przede wszystkim bardziej właściwym określeniem jest koordynowana opieka zdrowotna, a nie tylko medyczna.

Na początku taką koordynowaną opiekę można wprowadzać bez rozwiązań informatycznych. Jednak po zorganizowaniu tego rodzaju systemu, zastosowanie narzędzi informatycznych jest niezbędne, m.in. ze względu na konieczność obniżenia kosztów takiej opieki.

Dzisiaj mamy komputery po to, żeby wpisać dane w dokumentację medyczną, ale jest to dokumentacja, z której nie potrafimy w pełni skorzystać. Danych nie można szerzej analizować, koordynować przepływu informacji. Można je czytać, ale to nie różni się niczym od czytania dokumentacji papierowej, tyle tylko, że na ekranie. Zamieniliśmy długopis na klawiaturę.

Gdyby ten system w oparciu o zebrane informacje wypracował szerszą wiedzę dla lekarza, wiedzę doradczą, to wtedy także pacjent miałby z tego korzyść. Co istotne, system informacyjny w ochronie zdrowia musi zapewniać sprzężenie zwrotne, tak, by także pacjent mając do niego dostęp, uzyskiwał przydatne dane, które pozwolą mu świadomie korzystać z opieki zdrowotnej.

Co prawda koordynowaną opiekę zdrowotną nad pacjentem można wdrożyć i bez narzędzi informatycznych, ale trzeba je jak najszybciej zacząć stosować. Aby opieka koordynowana działała tanio, wygodnie i wydajnie musi być prowadzona w oparciu o rozwiązania informatyczne. To jeden z warunków, aby w długim horyzoncie czasowym taka opieka dała efekty finansowe, a przede wszystkim zdrowotne.

Jak się wydaje, mamy na to dzisiaj szansę jak nikt inny, ponieważ pewne rozwiązania informatyczne budujemy od początku i dlatego możemy zrobić je dobrze, znając modele zastosowane w innych krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych