Fundacje muszą przekazać rejestry dawców szpiku kostnego

Fundacje zajmujące się pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku kostnego w swoich rejestrach zebrały dane ponad 130 tys. potencjalnych dawców. Teraz muszą koniecznie uzyskać status ośrodków dawców szpiku, honorowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Wymóg uzyskania takiego statusu nakłada na nie prawo.

W kwietniu 2010 r. ukazało się bowiem rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ośrodków dawców szpiku.

Po zapoznaniu się z jego wymogami jednostki zajmujące się prowadzeniem rejestrów potencjalnych dawców szpiku, m.in. trzy fundacje DKMS, Fundacja Urszuli Jaworskiej oraz Fundacja przeciwko Leukemii, wystąpiły do resortu zdrowia o przekształcenie ich w ośrodki dawców szpiku.

Mimo że kilka miesięcy temu wspomniane fundacje przeszły pozytywnie audyty Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek (KCBTiK), wciąż nie mają żadnej pewności ani odpowiedzi z resortu zdrowia, że otrzymają wymagany status. Dostały za to wezwanie do niezwłocznego przekazania do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej swoich rejestrów dawców szpiku.

Kwestia wiarygodności

Zdaniem fundacji, takie żądania są niezgodne z prawem. Urszula Jaworska, której fundacja w rejestrze zgromadziła dane kilkunastu tysięcy dawców, podkreśla, że boli ją brak partnerskiego traktowania ze strony resortu zdrowia i Poltransplantu. Chodzi m.in. o kolejne wymagania, które - oprócz przekazania rejestru - resort zdrowia postawił przed fundacjami.

Jak wyjaśnia Jaworska, we wrześniu 2010 roku złożyła wniosek o nadanie jej fundacji statusu ośrodka dawców. Przeszła kontrolę, zastosowała się do wniosków pokontrolnych, odesłała ponownie wniosek i czeka na odpowiedź.

- Wygląda na to, że trochę czasu upłynie, zanim spełnimy wygórowane, według mnie, wymagania. Mając 14-letnie doświadczenie, nie wydaje nam się, abyśmy byli tak mało wiarygodni, żeby trzeba było poddawać nas tak rygorystycznym wymaganiom, na których realizacje potrzebne są środki finansowe, a tych ustawodawca nam nie zapewnia - mówi Jaworska.

Ma na myśli m.in. konieczność zatrudnienia przez ośrodek dawców szpiku lekarza specjalisty. Jaworska zwraca uwagę, że i tak zleca badania potencjalnych dawców ZOZ-owi, który spełnia warunki w zakresie wstępnych badań lekarskich potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych, a więc zatrudnia specjalistów.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH