Zamiast wznowienia protestu - apel o lepsze prawo

Szybkiej zmiany ustaw o refundacji leków oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty domagają się od rządu przedstawiciele czterech organizacji lekarskich. Chcą stworzyć własny wzór recepty. Zastrzegają, że nie zamierzają na razie wznawiać tzw. protestu pieczątkowego.

28 stycznia w Poznaniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków, Porozumienie Zielonogórskie i Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia podpisały porozumienie o współpracy.

Jak twierdzą lekarze, dzięki porozumieniu łatwiej im będzie walczyć o prawa swoje i pacjentów.

Cele zostały wyznaczone Podczas poznańskiego spotkania wskazane zostały najpilniejsze wspólne cele, które zamierza osiągnąć sojusz wymienionych organizacji. Oto postulaty porozumienia, sformułowane w specjalnym komunikacie: Zamiana wskazań rejestracyjnych do refundacji na wskazania medyczne. Działanie to jest zgodne z duchem Konstytucji RP, która gwarantuje wszystkim obywatelom równy dostęp do świadczeń medycznych.

Eliminuje podział pacjentów na "lepszych", którym refundacja przysługuje, i "gorszych", którym nie przysługuje.

Zwiększa dostęp pacjentów do refundacji w ogóle i obniża koszty leczenia.

Wykreślenie nowo wprowadzonej zmiany w art. 45 ust. 2 oraz ust. 2a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która nakłada na lekarzy obowiązek określania na recepcie dodatkowych uprawnień pacjenta oraz stopnia refundacji części leków.

Wykreślenie kar dla lekarzy związanych z rzekomo nienależną refundacją z umów indywidualnych z NFZ.

Wykreślenie art. 31 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 r. o OWU, który jest niekonstytucyjny, ponieważ posługuje się niedookreślonym pojęciem "przypadki nieuzasadnione", uzależniając od niego kary finansowe dla świadczeniodawców.

Całkowite wyłączenie lekarzy z procesu refundowania leków w rozporządzeniu w sprawie recept.

- Uważamy, że należy wprowadzić zasadę: my leczymy - oni refundują, aby lekarz zajmował się leczeniem, a administracja - refundacją leków - powiedział Jacek Krajewski, prezes zarządu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Skończmy z tym absurdem Jak poinformował prezydent Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia Andrzej Grzybowski, organizacje lekarskie wystosowały pismo z postulatami do ministra zdrowia i liczą na szybkie zmiany w prawie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH