Zakupy to część strategii

Ustawowe umocowanie instytucji dialogu technicznego zostało bardzo dobrze odebrane przez ekspertów biorących udział w sesji poświęconej inwestycjom podczas VIII Forum Rynku Zdrowia. Bardziej przejrzysta procedura zakupów nie rozwiązuje jednak podstawowego problemu, czyli pozyskiwania środków na przedsięwzięcia inwestycyjne.

Jak p odkreślała Anna Janczewska-Radwan, prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, dialog techniczny znalazł się w ustawie o zamówieniach publicznych, która 16 października trafiła do podpisu na biurko prezydenta RP. Według prezes Polmedu, to cywilizowana forma pozyskiwania wiedzy na temat kupowanego sprzętu medycznego.

Dialog polega m.in. na tym, iż przed rozpoczęciem procedury udzielania zamówienia instytucje zamawiające mogą poszukiwać lub korzystać z doradztwa, które może znaleźć zastosowanie w trakcie przygotowywania specyfikacji, pod warunkiem jednak, że takie doradztwo nie spowoduje ograniczenia konkurencji.

Późno, ale jest

Anna Janczewska-Radwan przypominała, że już w 1997 r. na forum unijnym pojawiły się dwie dyrektywy dotyczące dialogu technicznego.

Od tego czasu w wielu krajach Europy regulacje związane z zamówieniami publicznymi zawierają tę formę pozyskiwania wiedzy na temat sprzętu medycznego.

Prezes Polmedu przyznała, że w naszym kraju tego typu uregulowania są wprowadzane z pewnym opóźnieniem w stosunku do reszty Europy. Jednak z drugiej strony jest pozytywnie zaskoczona tempem prac nad tymi przepisami.

- W 2010 r. skontaktowaliśmy się z Urzędem Zamówień Publicznych z propozycją przedyskutowania różnych rozwiązań, wprowadzających m.in. przepisy związane z dialogiem technicznym. Inicjatywa spotkała się z dobrym przyjęciem - opowiadała Janczewska-Radwan. To był pierwszy krok do uchwalenia nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych.

- Z ogromnym zadowoleniem przyjmujemy tę nowelizację. To fundament ograniczenia monopolu ceny w większości przetargów publicznych - mówi prezes Izby Polmed.

Także mecenas Dariusz Ćwik z Kancelarii Radców Prawnych Ćwik i Partnerzy był zaskoczony szybkością prac nad regulacjami związanymi z dialogiem technicznym. Jak zauważył, rok temu podczas Forum Rynku Zdrowia dyskutowaliśmy o takich rozwiązaniach, w tym roku mamy już regulację, a w przyszłym będziemy prawdopodobnie rozmawiać o doświadczeniach związanych ze stosowaniem dialogu technicznego. Dodał, że jeżeli prezydent podpisze ustawę, to po trzech miesiącach dialog techniczny będzie obowiązującą procedurą.

Dariusz Ćwik zauważa, że z jednej strony prawo zamówień publicznych jest mocno sformalizowane i bardzo szczegółowo uregulowane, co budzi wiele zastrzeżeń zarówno wśród dostawców, jak i odbiorców sprzętu. Z drugiej strony uregulowania, które wprowadzają dialog techniczny, sprawiają wrażenie bardzo ogólnych, nieprecyzyjnych, co również wzbudza kontrowersje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH