Zakręcanie kurka z procentami

"Im łatwiejszy dostęp do alkoholu, tym wzrasta jego ogólne spożycie, co w efekcie przekłada się na zwiększone problemy alkoholowe" - czytamy w poselskim projekcie zmieniającym ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowe regulacje pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia, ale zdania ekspertów są podzielone.

"Z szacunków WHO wynika, że wielkość spożycia napojów alkoholowych w Polsce będzie rosła. Wśród krajów europejskich Polska jest w pierwszej piątce krajów o szacowanym największym wzroście spożycia. WHO szacuje, że w 2025 r. spożycie w Polsce może wynieść 12,3 l alkoholu na jednego mieszkańca w populacji 15+. Dlatego ważne jest, aby rozważyć wprowadzenie skutecznych działań w celu zmniejszania spożycia alkoholu" - piszą w uzasadnieniu projektu jego autorzy.

Nowe ograniczenia

Projekt przewiduje szereg ograniczeń, a narzędzia do ich wprowadzania daje decydentom na szczeblu samorządowym. Co ma się zmienić? Obecnie rada gminy, określając liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych, w limicie nie uwzględnia piwa i alkoholu do 4,5% - określa jedynie liczbę punktów sprzedaży mocniejszych alkoholi.

Posłowie postulują, aby wszystkie napoje alkoholowe były uwzględniane w limicie, który określałby maksymalne liczby zezwoleń. Dlaczego?

"57,9% zużywanego alkoholu, w przeliczeniu na 100% alkoholu, Polacy spożywają w postaci piwa, i to właśnie po piwo najczęściej sięga młodzież. Piwo jest najtańszym, najbardziej dostępnym i - niestety - wysoce akceptowalnym społecznie środkiem psychoaktywnym" - czytamy w uzasadnieniu planowanych zmian.

Projekt zakłada również stosowanie maksymalnego limitu punktów sprzedaży w odniesieniu do poszczególnych jednostek administracyjnych gminy, co ma się przełożyć na rozwiązanie problemu nadmiernej dystrybucji w określonych częściach miast. "Dochodzi do sytuacji, kiedy w jednej części miasta, zazwyczaj w centrum, jest znaczące nasycenie punktów sprzedaży" - argumentują posłowie.

W poselskim projekcie ustawy znalazł się także przepis pozwalający gminom na ustalanie w drodze uchwały godzin, w których dozwolona będzie sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem zakupu. Jednak gminy będą upoważnione tylko do regulowania kwestii godzin od 22 do 6.

Kolejna zmiana dotyczy zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nowy przepis będzie zabraniał "spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych".

Projektowany termin wejścia w życie został określony na 1 stycznia 2018 r. Pomysłodawcy argumentują, że projekt "spowoduje pozytywne skutki społeczne, w szczególności w obszarze zapobiegania alkoholizmowi" oraz "wpłynie pozytywnie na konkurencję pomiędzy podmiotami świadczącymi sprzedaż napojów alkoholowych".

Zmiany okiem ekspertów

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH