Zakażenia układu oddechowego: pokonać terapeutyczne przyzwyczajenia Prof. Dariusz Jurkiewicz: - Nie możemy nadużywać antybiotyków, zwłaszcza że w ciągu ostatnich kilku lat nie pojawiły się nowe

Około 20% wszystkich konsultacji medycznych i 75% kosztownych kuracji antybiotykowych dotyczy zakażeń układu oddechowego (ZDO).

Zakażenia układu oddechowego należą do najczęściej występujących na świecie chorób infekcyjnych. Ostre ZDO stanowią najważniejszą przyczynę zgonów wśród niemowląt i małych dzieci, powodując na świecie ok. 2 milionów zgonów rocznie. W przebiegu zakażeń wirusowych w około 17% przypadków - jak podają specjaliści - dochodzi do powikłań bakteryjnych, które przebiegają pod postacią zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, oskrzeli i płuc.
Infekcyjne zapalenia dróg oddechowych na ogół wywoływane są przez wirusy, a choroba przebiega pod postacią przeziębienia. Szczególnie często na przeziębienia zapadają dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. W tej grupie wiekowej występują one średnio 6-12 razy w ciągu roku. U dorosłych większość zapaleń dróg oddechowych jest wywołana zakażeniem wirusowym.

W tym samym kręgu

Wirusy te w większości są odpowiedzialne za zapalenie gardła, błony śluzowej nosa, zatok i tchawicy. Często jednak zakażenia wirusowe torują drogę za-każeniom bakteryjnym. Zapadalność, np. na pozaszpitalne zapalenie płuc, w krajach rozwiniętych wynosi 5-12 przypadków na 1000 osób. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że przewlekłe zapalenie płuc w 11-42% jest wywołane zakażeniem bakteriami Streptococcus pneumoniae, w 3-40% Mycoplasma pneumoniae i Chlamydo-phila pneumoniae. Zakażenie bakterią Haemophilus influenzae jest czwartą przyczyną tegoż zapalenia, a Staphylococcus aureus powoduje zapalenia płuc stanowiące powikłanie pogrypowe.
Leczenie zakażeń w Polsce polega zwykle na stosowaniu antybiotyków, co stawia nas w czołówce krajów zużywają-cych największą ich liczbę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tymczasem preparaty immunomodulujące pochodzenia bakteryjnego mogą zapobiec nawracającym infekcjom dróg oddechowych i sprawić, że eksperci nie będą musieli tworzyć grup ochrony nadużywanych w Polsce antybiotyków.
Jest ponad 20 klas antybiotyków o różnych mechanizmach działania prze-ciwbakteryjnego, jednak powszechność ich stosowania - bez wstępnych analiz mikrobiologicznych - oraz traktowanie antybiotyków, zwłaszcza w warunkach ambulatoryjnych, jako pewną profilaktykę zakażeń, przyczyniły się do znacznego osłabienia skuteczności ich działania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH