Do 2012 roku jedyna droga do uzyskania rekompensaty przez pacjenta zakażonego w szpitalu wiodła przez sąd cywilny. Wraz z nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta osoby zakażone w szpitalach uzyskały możliwość wystąpienia na drogę pozasądową. Tworzy to nową sytuację, w której poruszać uczą się zarówno pacjenci, jak i szpitale. Co istotnego zmieniają nowe przepisy?

Zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym stanowi zdarzenie medyczne, zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Ustawa). Warunkiem uznania zakażenia za nabyte w trakcie leczenia szpitalnego jest brak dowodów na to, że zakażenie występowało w momencie przyjęcia pacjenta na oddział lub też że pacjent był w okresie inkubacji ostrej choroby zakaźnej, czyli brak dowodów na to, że zakażenie wystąpiło do 48 godzin od momentu przyjęcia do szpitala.

W ocenie zdarzenia medycznego badane są działania i zaniechania osób, które w jakikolwiek sposób uczestniczyły w procesie świadczenia zdrowotnego. W dotychczasowej praktyce sądów, oceniających roszczenia odszkodowawcze pacjentów istotne było stwierdzenie, że związek przyczynowy pomiędzy postępowaniem lekarza a powstałą szkodą nie musi zostać ustalony w sposób pewny. Wystarczy, że pacjent go uprawdopodobni.

W przypadku drogi pozasądowej przed komisją wojewódzką to nie wystarczy. Procedura pozasądowa jest prostsza i krótsza, pacjent musi jednak mieć świadomość, iż dla uznania jego zakażenia za zdarzenie medyczne konieczne jest udowodnienie wyraźnego związku przyczynowego pomiędzy zakażeniem a pobytem w szpitalu. Nie wystarczy samo wskazanie, że do zakażenia mogło dojść w szpitalu.

Odpowiedzialność przed komisją

Ogólnym kryterium decydującym o możliwości powstania odpowiedzialności szpitala jest wystąpienie określonego uszczerbku na skutek decyzji, które są niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. W przypadku zdarzeń medycznych związanych z zakażeniami, wykazanie jednoznacznego związku przyczynowego pomiędzy działaniem szpitala a uszczerbkiem jest zazwyczaj niemożliwe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH