Zakaz dywidendy narusza swobodę przedsiębiorczości

Redukcja zadłużenia szpitali wymaga przede wszystkim poprawy ich kondycji finansowej. Oczywiście na efektywność finansową zakładów leczniczych wpływają wszelkie instrumenty zarządcze oraz poprawiające nadzór właścicielski, zatem zwiększenie nadzoru nad SPZOZ należy ocenić pozytywnie.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że źródłem zwiększania przychodu ze sprzedaży w szpitalu jest umowa z NFZ, zatem ograniczenie wyceny świadczeń i brak wypłaty nadwykonań będą odnosić skutek odwrotny.

Szpital chcąc zapewnić właściwą jakość udzielanych świadczeń, powinien inwestować, zatem powstaje pytanie - skąd miałby czerpać środki na inwestycje? Dla poprawy kondycji finansowej szpitali nie bez znaczenia jest również stworzenie atrakcyjnych instrumentów zachęcających inwestorów do lokowania swojego kapitału w szpitalach. Czy ustawa o działalności leczniczej stwarza obecnie takie warunki? Wydaje się, że nie taki jest jej cel.

Celem regulacji jest dekomercjalizacja, czyli zgodnie z definicją słownikową „pozbawienie jakiejś instytucji, działalności lub dziedziny życia cech komercyjnych, czyli nastawionych na osiąganie zysku”. Pytanie jednak, czy szpital w istocie nie powinien wypracowywać zysku, który będzie następnie inwestował w rozwój infrastruktury, nowe technologie?

Zachęcanie do wypracowywania zysku, a następnie jego inwestowanie sprzyja efektywności wydatkowania środków publicznych. Ustawa wprowadza w spółkach kapitałowych z udziałem większościowym Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego rozwiązanie w postaci zakazu wypłaty dywidendy, które w zamierzeniu ustawodawcy ma sprzyjać reinwestycji zysku. Wydaje się, że istnieją skuteczniejsze mechanizmy, takie jak wprowadzenie dodatkowego kryterium oceny ofert promujące te podmioty, które reinwestują wypłacony zysk.

Brak dywidendy, podobnie jak tzw. „złota akcja”, czyli zakaz sprzedaży akcji i udziałów, mają tę słabą stronę, że jako instrumenty naruszające swobodę przedsiębiorczości, są co do zasady rozwiązaniami zakazanymi w Unii Europejskiej. Ich wprowadzanie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, i wyłącznie wówczas, gdy nie istnieją inne mechanizmy, za pomocą których można osiągnąć ten sam efekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH