Zadłużenie jest redukowane Wioleta Błochowiak, wiceprezes zarządu Electus SA

WIOLETA BŁOCHOWIAK, wiceprezes zarządu Electus S.A.

Sytuacja szpitalnictwa na Dolnym Śląsku jest bardzo trudna. Skupiając się w tej ocenie na aspektach finansowych funkcjonowania służby zdrowia w woj. dolnośląskim, należy odnotować, iż - według danych resortu zdrowia - pod względem ogółu zobowiązań na koniec 2008 roku szpitale w tym województwie zajmują drugie miejsce w Polsce z kwotą 1 026,1 mln i przyrostem 3,1% w stosunku do III kwartału 2008 r. Wyprzedzają je tylko szpitale województwa mazowieckiego z ogółem zobowiązań na poziomie 1 460,9 mln za ten sam okres.

Szacuje się, że całe zadłużenie sektora służby zdrowia w naszym kraju wynosiło pod koniec 2008 roku 9 653,8 mln zł i jest porównywalne z zadłużeniem wykazywanym na koniec III kwartału roku 2008.

Kilka przyczyn problemów

Oczywiście, powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Oprócz ogólnie trudnej sytuacji całego systemu opieki zdrowotnej, Dolny Śląsk odczuwa szczególne nasilenie negatywnych zjawisk, nie tylko ekonomicznych. Liczba placówek służby zdrowia jest duża, a ich rozmieszczenie - w wielu przypadkach - nie odpowiada rzeczywistym potrzebom świadczeniobiorców na danym terenie.

Występują również duże dysproporcje dotyczące infrastruktury i wyposażenia jednostek. Podejmowane są działania zmierzające do wyeliminowania tych mankamentów, jednak zmiany następują zbyt wolno.

Optymizm wynikający z faktu, że na 33 jednostki podległe samorządowi województwa na Dolnym Śląsku tylko trzy odnotowały ujemny wynik finansowy za 2008 rok, został skutecznie "ostudzony" zapowiedziami przedstawicieli NFZ, że w drugim półroczu szpitale dostaną mniej pieniędzy na swoją działalność.

Funkcjonowanie i praca menedżerów placówek medycznych odbywa się w sytuacji ciągłych zmian różnych elementów systemu opieki, jednak w najbardziej dotkliwy sposób na sytuację zakładów wpłynęło wprowadzenie w ubiegłym roku nowego systemu rozliczeń i finansowania świadczeń. Spółka Electus SA od lat wspiera szpitale na Dolnym Śląsku w pracy nad utrzymaniem i zarządzaniem płynnością. Naszymi produktami obejmowane były i są zobowiązania zarówno publiczno-, jak i cywilnoprawne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH