O tym, czy ambitny plan poszerzenia programów terapeutycznych zostanie zrealizowany...

Ledwie przygotowano zmiany w programach terapeutycznych, a już pod znakiem zapytania stoi ich wejście w życie. Jak wyjaśnia Jolanta Kocjan, rzecznik NFZ - nawet jeśli rozporządzenie podpisał urzędujący prezes Funduszu (który jeszcze pełnił swoją funkcję w momencie oddawania tekstu do druku), to nowy szef może je cofnąć.
- Jesteśmy w zawieszeniu, wszystko zależy od nowych władz - mówi rzecznik NFZ.
Taki stan niepewności towarzyszy też naszym rozmówcom, dla których program terapeutyczny to czasami jedyna możliwość zapewnienia pacjentom leczenia kosztownymi terapiami.
- Mam nadzieję, że te programy zostaną, bo dotyczą procedur, których brak byłby dla naszego kraju kompromitujący - powiedział prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Centrum Onkologii w Warszawie.

Umiarkowane zadowolenie

Fundusz zmodyfikował kilka programów i wprowadził nowe, m.in. leczenie szpiczaka bortezomibem, leczenie nowymi lekami biologicznymi choroby Leśniowskiego- Crohna (to grupa pacjentów do tej pory nie objęta żadnym leczeniem, z wyjątkiem farmakoterapii niestandardowej w niewielkim zakresie), leczenie nadciśnienia tętniczego czy przewlekłego WZW typu B w odporności na lamiwudynę.
Na zatwierdzenie czeka jeszcze ok. 40-50 programów.
Prof. Maciej Krzakowski jest zadowolony z nowych propozycji płatnika, chociaż przyznaje, że są jeszcze metody, które zasługują na znalezienie się w programach terapeutycznych, ale są też takie, które powinny być z nich usunięte lub przesunięte do zupełnie innych programów.
Podobne umiarkowane zadowolenie wykazują inni specjaliści. - Choroba Leśniowskiego- Crohna występuje w naszych społeczeństwie coraz częściej. Natomiast jest niewiele ośrodków mających doświadczenie w leczeniu powikłań związanych z leczeniem tej choroby - mówi prof.
Adam Dziki, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej UM w Łodzi. - Obiecujące wyniki stosowania nowych leków, chociażby preparatu remicade, z którymi można się zapoznać na kongresach czy w literaturze fachowej, zachęcają, by go zastosować. Taka możliwość pojawiła się u nas dopiero w tym roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH