Zadanie specjalne: sięgamy po fundusze

Na sukces ekonomiczny szpitala w dużej mierze pracują obecnie specjaliści od pozyskiwania funduszy, głównie unijnych. To m.in. dzięki ich pracy placówki medyczne zdobywają środki na inwestycje rozwojowe, modernizują, rozbudowują, leczą za pomocą nowoczesnego sprzętu i wdrażają zaawansowane procedury medyczne.

Inżynier Stefan Barabasz nie owija w bawełnę: - To klucz do wszystkiego, bez pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania nie ma co mówić o jakimkolwiek rozwoju szpitala. Stalibyśmy bez tego na straconej pozycji, zwłaszcza z punktu widzenia inwestycyjnego i remontowego - mówi z-ca dyrektora ds. eksploatacyjno-technicznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Jego zdaniem, organizacja ochrony zdrowia w Polsce wręcz wymusza taką aktywność publicznych jednostek.

- Praktycznie tylko poprzez tego rodzaju działania można pozyskać fundusze na inwestycje, bo środki budżetowe czy też organu założycielskiego to zwykle niewielkie kwoty.

Codzienny monitoring

Zgodnie z tą filozofią, olsztyński szpital w ciągu ostatnich trzech lat podpisał umowy na dofinansowanie projektów unijnych w ramach RPO WiM i PO Infrastruktura i Środowisko o łącznej wartości około 85 mln zł. - Budowa bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią to ponad 66 mln zł, centrum urazowe 13 mln zł i system usług elektronicznych e-pacjent prawie 4 mln zł - wylicza najważniejsze przedsięwzięcia koordynatorka projektów dr n. ekon.

Elżbieta Majchrzak-Kłokocka, szefowa działu zarządzania, marketingu i promocji w olsztyńskim szpitalu.

Wartość dotacji unijnych w ramach tych zadań wyniosła około 60 mln zł. Pozyskiwaniem środków zewnętrznych dział Elżbiety Majchrzak- -Kłokockiej zajmuje się od przełomu 2003 i 2004 roku. - W tej chwili trzy osoby mają swoje wydzielone obszary i zajmują się wyszukiwaniem okazji do pozyskiwania funduszy. Chodzi o codziennie przeglądanie stron internetowych, ogłoszeń konkursów, badanie, jakie są możliwości i czy szpital może z nich skorzystać.

Po przeanalizowaniu, czy szpital spełnia wymagania oraz przedstawieniu dyrekcji różnych możliwości i uzyskaniu akceptacji, dział zaczyna pracę nad wnioskiem aplikacyjnym.

- Przygotowujemy kosztorys, zakres rzeczowy, finansowy, uzasadniamy - jeżeli chodzi zarówno o projekty ministerialne, PFRON, jak i wnioski o fundusze unijne - opisuje Elżbieta Majchrzak-Kłokocka.

- Oczywiście dzięki planowaniu i strategii rozwoju szpitala z góry wiemy, co chcemy robić, jakie mamy priorytety i na co potrzebujemy pieniędzy oraz gdzie są szanse pozyskania funduszy - dodaje.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH