Na wykrycie uleczalnej postaci raka jelita grubego los daje nam 10 lat. niestety, w Polsce wciąż nie wykorzystujemy tej szansy.

W dużym, 100-tysięcznym mieście co roku na raka jelita grubego zaczyna chorować - statystycznie licząc - 25 kobiet i 29 mężczyzn. co najmniej połowa z nich o swojej chorobie dowiaduje się zbyt póżno, aby można było podjąć skuteczne leczenie. Pod względem częstości zachorowań i wywoływanych zgonów, ten złośliwy nowotwór zajmuje w kraju trzecie miejsce po raku płuca u mężczyzn i raku sutka u kobiet. stale rośnie zachorowalność - o 2,5% rocznie.
Pisanie o tym, że łatwiej zapobiegać niż leczyć, jest truizmem. Warto jednak zastanowić się nad opinią onkologów, kiedy oceniają, że problem raka jelita grubego w zaawansowanych stadiach przestałby mieć tak monstrualne rozmiary, gdyby wszystkie osoby po 50. roku życia zechciały stosować się do zaleceń profilaktycznych. W grupie typowego ryzyka, czyli u przeciętnego Kowalskiego, wystarczające byłoby poddanie się kolonoskopii raz na 10 lat.
W grupie większego ryzyka, m.in. u osób obciążonych "dziedzicznie", badanie należy rozpoczynać 5-10 lat wcześniej niż wynosi wiek najmłodszego członka rodziny, u którego pojawił się rak. Wtedy taką diagnostykę należałoby powtarzać nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Najpierw nie boli

Rak jelita grubego najczęściej powstaje z łagodnych polipów, które zaczynają wyrastać w jelicie. Przemiana takiego polipa w raka zachodzi na skutek wielu mutacji genetycznych w jego komórkach. Proces trwa długie lata. Jeśli polip przekształci się w nowotwór może naciekać sąsiadujące z jelitem narządy. W stadium rozsianym tworzy przerzuty głównie do wątroby, także opłucnej, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.
Najpierw rosnący polip nie daje żadnych dostrzegalnych objawów. Pierwsze zauważalne dla pacjenta symptomy choroby związane są z miejscowym rozprzestrzenianiem się guza. Ma on tendencję do uszkadzania naczyń krwionośnych w ścianie jelita grubego. Wtedy w stolcu pojawia się krew. Jej obecność o niczym nie przesądza, bo wiele osób ma podobne dolegliwości związane z hemoroidami. Takiego objawu nie wolno jednak bagatelizować. Zwłaszcza dotyczy to mężczyzn w wieku 40-50 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH