Do końca czerwca br. NFZ prowadził kontraktowanie świadczeń w zakresie programów lekowych. Tymczasowo kierujący Funduszem Zbigniew Teter wydawał "ratunkowe zarządzenia", dające szpitalom podstawę do rozliczania chemioterapii. Wszystko na ostatnią chwilę.

Multimedia

Od 1 lipca br. obowiązują programy lekowe zastępujące dotychczasowe programy terapeutyczne. Harmonogram czasowy wprowadzania nowych przepisów ustawy refundacyjnej był mocno napięty; pojawiły się wątpliwości, czy Fundusz zdąży zakontraktować programy. Według wiceministra zdrowia Jakuba Szulca, sam proces kontraktowania przebiegał bez zakłóceń.

Na słowo honoru

Swoją opinię na ten temat wyraża Marek Balicki, były minister zdrowia, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie: - Kontraktowanie przebiega bez zakłóceń, bowiem szpitale "amortyzują" opóźnione działania Ministerstwa Zdrowia. Te umowy już dawno powinny być podpisane. Tak nie można działać.

- Szpitale, nie mając jeszcze pewności, czy zostaną z nimi podpisane umowy, musiały zaopatrzyć się w leki, by zagwarantować kontynuację leczenia. Nie czekały na rozstrzygnięcie postępowania, tylko podejmowały ryzyko, działając na słowo honoru. Podjęły to ryzyko z powodu niekompetencji resortu zdrowia - dodaje Marek Balicki.

Zaplanowano zakontraktowanie 37 dotychczas działających programów terapeutycznych oraz 5 nowych.

Łącznie ogłoszono 831 postępowań konkursowych w sprawie programów lekowych i chemioterapii.

Do czerwca 2012 roku Fundusz finansował 37 programów (w tym 9 programów onkologicznych i 28 nieonkologicznych) oraz 5 kwalifikacji do programów.

W ubiegłym roku w zakresie programów wprowadzono m.in. zmianę wyceny punktowej niektórych substancji czynnych stosowanych w terapeutycznych programach zdrowotnych (czynniki krzepnięcia, somatotropinum), jak również zostały uszczegółowione niektóre produkty jednostkowe dotyczące substancji czynnych. Nastąpiły też zmiany w zakresie leczenia przewlekłego WZW typu B i C, wykaz terapeutycznych programów zdrowotnych poszerzono o jeden nowy program oraz w konsekwencji poszerzono katalog substancji czynnych o nową substancję: leczenie raka wątrobokomórkowego (sorafenib).

W katalogu ryczałtów za diagnostykę wprowadzono wyceny ryczałtów za diagnostykę w nowym programie terapeutycznym oraz usunięto ryczałt za diagnostykę w programie Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH