Za ochronę zdrowia odpowiada państwo

Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (HCC, Health Challenges Congress) zgromadził w dniach 18-20 lutego 2016 r. przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. Odbyło się 60 sesji z udziałem 250 prelegentów. Gośćmi HCC byli m.in. Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, oraz Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia RP.

W pierwszych dwóch dniach Kongresu (18 i 19 lutego) uczestniczyło ponad 2 tys. osób. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stało się miejscem największej w ostatnich latach wielosektorowej debaty w ochronie zdrowia, m.in. z udziałem polityków, lekarzy, przedstawicieli środowiska uniwersyteckiego, samorządowców, podmiotów związanych z branżą medyczną oraz farmaceutyczną, organizacji pracodawców oraz pacjentów.

Głównym przesłaniem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych było spojrzenie w przyszłość - identyfikowanie oraz omówienie priorytetowych wyzwań zdrowotnych w perspektywie lat 2016-2036. W trakcie HCC oceniano obecny stan systemów zdrowia w Polsce i innych krajach. Padło także wiele bardzo ważnych zapowiedzi i deklaracji, m.in. polityków odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną w naszym kraju.

***

Zysk nie jest celem publicznego systemu

- Należy zachować publiczny charakter i odpowiedzialność tych jednostek, które są publiczne. Pozbycie się odpowiedzialności samorządów za szpitale, polegające na ich skomercjalizowaniu czy prywatyzowaniu, nie jest właściwym kierunkiem. Publiczny system ochrony zdrowia to nie jest miejsce do osiągania zysku, zwłaszcza dużego zysku - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł 18 lutego na sesji inaugurującej Health Challenges Congress w Katowicach.

Minister przypomniał na panelu poświęconym zdefiniowaniu najważniejszych wyzwań zdrowotnych w perspektywie lat 2016-2036 (patrz ramka), że w międzynarodowych rankingach wypadamy pod tym względem źle, podobnie zresztą jak w opinii samych interesariuszy systemu ochrony zdrowia.

Podkreślił, że jeden z najważniejszych problemów dotyczy demografii. Katastrofalny poziom urodzeń z jednej strony, w powiązaniu ze znaczącym wydłużeniem życia polskich seniorów, prowadzi do wzrostu odsetka osób starszych, co powoduje ogromne wyzwania.

Odpowiedzi na wyzwania demograficzne

- Już obecnie wprowadzony zostanie program 75+, dotyczący bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia. Dostęp do nich będzie się odbywał na podstawie wyłącznie daty urodzenia, co jest najprostszym rozwiązaniem. Będziemy przy tym koncentrować się nie na lekach najtańszych, ale na lekach z 30-50-procentową odpłatnością, przypisanych do starości - zapowiedział Radziwiłł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH