Ograniczenie hospitalizacji i szeroko rozumiana profilaktyka powinny być głównym celem zmian w organizacji opieki diabetologicznej w naszym kraju - wynika z raportu badawczego pt. "Cukrzyca - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych", zaprezentowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wynika z raportu, rocznie NFZ wydaje 247 mln zł na hospitalizację pacjentów z cukrzycą. Ta kwota stanowi zdecydowaną większość w budżecie przeznaczonym na leczenie pacjentów z tą chorobą.

Niepokojący sygnał

Diabetolodzy, a także NFZ są zgodni co do tego, że koszty te są rezultatem nieefektywnego systemu opieki nad chorymi. - To niepokojący sygnał, ponieważ świadczy o tym, że zbyt często u pacjentów z cukrzycą dochodzi do powikłań, które wymuszają hospitalizację. To zaś wskazuje na to, że chorzy ci nie mają optymalnej opieki w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - zaznaczył współautor raportu dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, komentując dane płynące z raportu, przyznał, że coraz większy strumień środków przekazywanych na diabetologię nie przynosi widocznych efektów. - Dziś ujarzmić epidemię cukrzycy można jedynie przez powszechną profilaktykę. Do tego potrzebny jest system przeciwdziałania cukrzycy oparty na edukacji najmłodszych pokoleń, ale też osób już chorych - podkreślał prezes Pakulski.

O tym, że dziś największą bolączką w walce z epidemią cukrzycy jest brak edukacji, mówił także prof. Paweł Piątkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zwracał uwagę, że powinniśmy brać przykład z innych krajów, które zdały sobie sprawę, jak ważna jest chociażby walka z nadwagą.

- Podczas, gdy np. USA toczą wojnę z fast foodami, słodzonymi napojami, my powszechnie akceptujemy absencję uczniów na lekcjach WF - mówił ekspert.

Gdzie są edukatorzy?

Specjaliści przypomnieli, że w systemie brakuje edukatorów w zakresie diabetologii.

- Osoby chore na cukrzycę muszą wiedzieć jak się żywić w czasie choroby, jak kontrolować na co dzień poziom glikemii. Niestety, nawet w największych ośrodkach brakuje odpowiednio przeszkolonego personelu. Jest to efekt tego, że usługa edukatorów nie jest opłacana przez płatnika - zaznaczyła Alicja Szewczyk, pielęgniarka, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH