Gdy w szranki batalii o kontrakty NFZ stanęły prywatne szpitale okazało się, że powstał dodatkowy front walki, gdzie linią podziału stała się własność lecznicy

Nie mydlmy oczu misją - w lecznictwie zamkniętym występuje konflikt interesów. Jego osią jest walka szpitali o świadczenia medyczne.
Walczące o nie szpitale nie przebierając niekiedy w środkach.
- Po objęciu stanowiska dyrektora musiałem walczyć z rozsiewaną przez sąsiedni szpital pogłoską, że u nas występują permanentne przypadki sepsy - mówi Jacek Białobłocki, dyrektor Szpitala Ogólnego w Mławie.
Walka ta przybiera na sile, bowiem należy przekonać NFZ, że ma się siłę argumentów. Np. zdobyty certyfikat ISO, świadczący o wysokim poziomie usług - jak np. właśnie w szpitalu w Mławie. Dobrze jest nie mieć długów, co świadczy o gospodarności i budzi zaufanie.
Od pewnego czasu w szranki o kontrakty NFZ stanęły prywatne szpitale. Okazało się, że powstał dodatkowy front walki, gdzie linią podziału stała się własność szpitala.
Tam także sięga się po plotki, które delikatniej określamy mitami. Kto je rozsiewa? Plotki ponoć powstają same. Pytani o to nasi rozmówcy nie chcieli wskazywać jednoznacznie źródła.
Chcemy je przedstawić i albo obalić, albo nadać im cechy faktu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że trudno w krótkiej formie nie uniknąć uproszczeń. W dodatku - z braku miejsca - opisujemy tylko wybrane fakty i mity.

FAKT 1. Nie jest realizowana równość publicznego i niepublicznego sektora opieki medycznej.

Równość tę gwarantuje Konstytucja RP, a potwierdzają regulacje Unii Europejskiej wspierające konkurencję.
- Zgodnie z przepisem art. 134 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, NFZ jest zobowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń i prowadzić postępowanie w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji - mówi Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Formalnie w Polsce przepisy te są respektowane, ale w praktyce regionalnej jest wiele przykładów na ich łamanie. Najbardziej dotkliwe jest to, że podmioty publicznej służby zdrowia są preferowane w kontraktowaniu świadczeń czy realizacji programów zdrowotnych na szczeblu administracji samorządowej. W efekcie niepubliczne szpitale mają mniejszy dostęp do kontraktów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH