Psycholog Marc Immenroth proponuje chirurgom, aby operowali...

W doskonaleniu umiejętności zawodowych chirurgom może pomóc trenowanie procedur w... wyobraźni. Metoda polega na wielokrotnym wyobrażaniu sobie poszczególnych czynności, bez przeprowadzania ich w rzeczywistości.
Z najnowszych doniesień naukowych wynika, że taki trening zwiększa sprawność wykonywania złożonych ruchów potrzebnych w trakcie operacji.
- Badania dowiodły, iż chirurdzy po dodatkowym treningu w wyobraźni wykonywali czynności operacyjne o 10% lepiej niż ich koledzy, którzy przeszli wyłącznie szkolenie praktyczne lub nie przeszli dodatkowego szkolenia - komentuje pomysłodawca przeniesienia treningu w wyobraźni na grunt chirurgii i jeden z autorów badań, psycholog dr Marc Immenroth.

Najpierw symulator

10 lat temu dr Immenroth, wówczas na Wydziale Sportu i Nauk Sportowych na Uniwersytecie w Heidelbergu, rozpoczął poszukiwania potencjalnych partnerów - chirurgów, którzy pomogliby mu wdrożyć trening w wyobraźni do chirurgii. Wcześniej uzyskał dobre efekty stosując ten rodzaj treningu w pracy z narodową niemiecką drużyną piłki ręcznej. W 2007 roku drużyna Niemiec po raz trzeci zdobyła tytuł mistrza świata.
Kilka lat temu wsparcia pomysłowi Immenrotha udzieliła firma Ethicon Endo- Surgery Inc, która utworzyła Europejski Instytut Chirurgiczny w Norderstedt koło Hamburga.
Do badań oceniających skuteczność lekarskiego treningu wyobraźni Instytut zaprosił chirurgów stażystów z Hamburga, którzy mieli nauczyć się laparoskopowego usuwania woreczka żółciowego. Zostali podzieleni na trzy grupy. Wszyscy wykonali wstępną operację na symulatorze. Pierwsza grupa nie przeszła potem żadnego dodatkowego szkolenia, druga - odbyła dodatkowy trening praktyczny, a trzecia - przeszła trening w wyobraźni.

Ćwiczenie w myślach

Grupa trenująca w wyobraźni nauczyła się najpierw ze specjalnego podręcznika najważniejszych etapów procedury operacyjnej, które trzeba wykonywać w odpowiedniej kolejności i specyficzny sposób.
Następnie mieli czas, by przećwiczyć wszystko w myślach i powtórzyć. - Usiedli naprzeciwko mnie z zamkniętymi oczami i... przeszli przez operację usuwania woreczka. Powtórzyliśmy to dwukrotnie, a następnego ranka wykonaliśmy jeszcze raz i ponownie wszystko odświeżyliśmy - opowiada Immenroth.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH