Z uczelni do zawodu

Studenci medycyny mają szybciej uczyć się zawodu. Dlatego wiedzę praktyczną będą zdobywać na szóstym roku w macierzystej uczelni. To zadanie powinny im ułatwiać centra treningowe (symulacyjne). Ich tworzenie jest jednak bardzo kosztowne.

Na początku grudnia Uniwersytet Medyczny w Lublinie poinformował, że uczelnia kończy budowę Centrum Treningowego z certyfikatem Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To kolejne zaplecze szkoleniowe dla studentów medycyny tworzone przez polskie uczelnie medyczne.

Podobne działają już: w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, a także Olsztynie, Gdańsku i Białymstoku. Tak uniwersytety medyczne przygotowują się do zmian w kształceniu lekarzy, które zaczną obowiązywać w 2016 roku.

Krótsza droga edukacji

Ministerstwo Zdrowia chcąc zlikwidować lukę pokoleniową, która powstała w wyniku emigracji lekarzy, wprowadziło zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty znowelizowaną ustawą z 28 kwietnia 2011 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. nr 113, poz. 658).

Zgodnie z nią lekarze mają szybciej uczyć się zawodu, co pozwoli im wcześniej wejść na rynek pracy. Najważniejszą zmianą, która ma skrócić kształcenie lekarzy o rok, jest zniesienie obowiązkowego stażu. Obecnie lekarz odbywa go w szpitalu przez 13 miesięcy po zakończeniu 6-letniej nauki na uczelni medycznej. Po zmianach, studenci wiedzę praktyczną będą zdobywać na szóstym roku w macierzystej uczelni.

To spowodowało, że w październiku 2011 roku studenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego rozpoczęli studia medyczne według nowej podstawy programowej. W efekcie tych zmian uczelnie medyczne muszą mieć przygotowane zaplecze szkoleniowe dla pierwszego rocznika lekarsko-dentystycznego rozpoczynającego zaawansowane szkolenia praktyczne już na przełomie lat 2015/2016, a rok później dla studentów kierunku lekarskiego.

Bezpieczniej dla pacjenta

Jak zaznacza prof. Andrzej Kańcki, kierownik projektu pt. "Poprawa jakości nauczania poprzez stworzenie Nowatorskiego Modelu Nauczania z zakresu Ratownictwa Medycznego" w Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uczelnie nie mają innego wyjścia, jak utworzyć do końca 2016 roku takie centra szkoleniowe.

- Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, zamiast rocznych staży podyplomowych mają być wybudowane centra symulacji, w których studenci i absolwenci uzyskają niezbędne umiejętności praktyczne - zaznacza prof. Kańcki. Podkreśla, że taka metoda jest pożądana i zgodna z nowoczesnym podejściem do edukacji przyjętym przez Unię Europejską.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH