Warunkiem podjęcia leczenia uzupełniającego u chorych na NDRP jest dobry stan sprawności pacjenta po operacji oraz brak poważnych chorób współistniejących

Do niedawna po operacji chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca lekarze nie mieli już żadnych innych możliwości leczenia. Najnowsze badania udowadniają, że stosowanie pooperacyjnej chemioterapii pozwala zwiększyć szanse przeżycia 5-letniego o około 5%, w porównaniu do samej chirurgii.
Jeszcze kilka lat temu standardowym postępowaniem po resekcji miąższu płuca była tylko obserwacja. Dalszego leczenia uzupełniającego nie stosowano. Okazuje się jednak, że u większości chorych, u których operacyjnie usunięto niedrobnokomórkowego raka płuca, choroba powraca - i to często pod postacią przerzutów odległych.
- Obserwacje te sugerują, że rak może być uogólniony już w momencie operacji, choć jest to jeszcze niewidoczne.
Wydaje się więc zasadnym stosowanie skutecznej chemioterapii po zabiegu chirurgicznym, tak jak praktykuje się w leczeniu wielu innych nowotworów - mówi prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej.

Osiągnięcie onkologów

W ostatnich latach opublikowano wyniki kilku badań klinicznych z zastosowaniem chemioterapii po leczeniu operacyjnym oraz ich metaanalizę. Badania wykazały, że stosowanie chemioterapii po doszczętnej resekcji NDRP (niedrobnokomórkowego raka płuca) w stopniach zaawansowania nowotworu od II do III A zwiększa grupę chorych przeżywających 5 lat od 4 do 15%. Jedynym schematem o bezspornie udokumentowanej skuteczności w leczeniu uzupełniającym (adiuwantowym) NDRP jest połączenie cisplatyny oraz winorelbiny.
- Połączona analiza badań z zastosowaniem pooperacyjnej chemioterapii wykazała zwiększenie szansy uzyskania wyleczenia - stwierdza prof. Maciej Krzakowski. - Należy jednak dodać, że bezwzględna różnica między wynikami leczenia chirurgicznego z następową chemioterapią i samego leczenia chirurgicznego wyniosła zaledwie 5%. Z drugiej strony, w porównaniu do tego, że do niedawna chorzy po operacji na NDRP nie mieli szansy na dalsze leczenie, jest to wielkie osiągnięcie lekarzy onkologów. Na podstawie wyników analizy przyjęto, że część chorych operowanych z powodu niedrobnokomórkowego raka płuca powinna otrzymywać 3-4 cykle pooperacyjnej chemioterapii - tłumaczy prof. Krzakowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH