Z sądu do sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego podjętą w 2010 r. w sprawie likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Zakwestionowane mogą również zostać uchwały dotyczące przekształceń pozostałych lecznic podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego.

WSS w Siedlcach to jeden z pięciu skomercjalizowanych szpitali należących do samorządu województwa. Pozostałe lecznice to: Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa STOCER w Konstancinie-Jeziornej, Wojewódzki Szpital Bródnowski i Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

Było optymistycznie, ale...

W przeciwieństwie do innych przekształconych placówek, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach (obecnie Mazowiecki Szpital Wojewódzki) był w dobrej kondycji finansowej, nie chodziło zatem o zdjęcie balastu zadłużenia.

Celem komercjalizacji był rozwój poprzez poszerzenie oferty leczniczej.

- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że wszyscy podchodzą do tych zmian z dużą życzliwością i otwartością. A co najważniejsze, widzą w nich szansę na poprawę nie tylko sytuacji szpitala, ale także swojej własnej - mówił marszałek Adam Struzik, kiedy w połowie kwietnia odwiedził lecznicę, by podsumować pierwszy okres jej działalności.

Adam Struzik podkreślał również, że lekarze nie muszą już szukać możliwości dodatkowego zarobkowania poza szpitalem, ponieważ znajdą ją na miejscu w postaci nowej oferty dla pacjentów komercyjnych. Z tego samego powodu wzrasta też bezpieczeństwo zatrudnienia (przypomnijmy: zarząd szpitala szacuje, iż zakres komercyjny wyniesie maksymalnie 15% całej działalności).

Dla załogi istotna miała być również obietnica podziału zysku - wejście części wypracowanych środków w skład funduszu wynagrodzeń.

...optymizm się nie udzielił

Tymczasem związkowcy z zakładowych organizacji "S" działających w szpitalu wysunęli wiele zarzutów dotyczących struktury lecznicy, liczby zatrudnionych, rodzajów świadczeń i zakresu kontraktów z NFZ. Sąd podzielił część wątpliwości, stwierdzając, że należy konkretnie określić zakres świadczeń, jaki powstająca spółka przejmie z likwidowanego SPZOZ-u. Należy też sprecyzować kryteria określające wartość przejmowanego mienia.

- Mazowiecki Szpital Wojewódzki działa jako spółka prawa handlowego. Przejął cesją pełny zakres usług medycznych i kontrakt z NFZ. Funkcjonuje w oparciu o majątek likwidowanego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach - poinformowała portal rynekzdrowia.pl Katarzyna Kłoś, rzecznik prasowy szpitala.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH