Wprowadzanie pakietu onkologicznego, przekształcenia szpitali oraz coraz bardziej dostrzegalny niedostatek kadr pielęgniarskich - były dominującymi tematami dyskusji podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Gdańsku (11 marca 2015 r.).

W spotkaniu udział wzięło ponad 170 osób, wśród nich dyrektorzy największych szpitali w woj. pomorskim, lekarze, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, władz samorządowych, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, a także eksperci rynku medycznego.

Na Pomorzu w spółki przekształcono już 11 szpitali marszałkowskich. - Przekształcenia pokazały, że były potrzebne, bo wyniki finansowe szpitali poprawiły się - mówiła Hanna Zych-Cisoń, członek zarządu województwa pomorskiego. Potwierdziła jednocześnie, że urząd marszałkowski rozważa przekształcenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku.

Przekształcenia i fuzje

Jak zaznaczyła wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, samorząd wojewódzki przygotowuje szpitale do kontraktacji świadczeń. Elementem tych przygotowań jest łączenie szpitali, a w ich ramach także oddziałów tej samej specjalności, tak aby nie konkurowały ze sobą, ale dysponowały większym potencjałem. Taki był m.in. cel połączenia Szpitala Morskiego w Gdyni-Redłowie ze śródmiejskim Szpitalem Św. Wincentego a Paulo Sp. z o.o. w Gdyni. Po fuzji obie jednostki tworzą Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o.o.

Wicemarszałek przyznała, że decyzja o przeniesieniu kardiologii ze Szpitala Morskiego do Szpitala Św. Wincentego wzbudza kontrowersje, jednak jej zdaniem jest dobrze uzasadniona. W pierwszym ze szpitali działa oddział kardiologii nieinwazyjnej, natomiast w drugim istnieje kardiologia inwazyjna i nieinwazyjna. - Połączenie tych oddziałów zwiększy możliwości udzielania specjalistycznych świadczeń i nie doprowadzi do likwidacji ani jednego łóżka - zapewniała.

Przekonany do tej koncepcji jest też Janusz Boniecki, prezes zarządu Szpitali Wojewódzkich w Gdyni Sp. z o.o., gdyż - jak zaznacza - połączenie oddziałów przyniesie oszczędności. - W przypadku kardiologii będzie to oszczędność przynajmniej 1,5 mln zł w skali roku, przy jednoczesnym poprawieniu jakości świadczeń - mówił.

Z kolei Andrzej Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku, mówiąc o najbliższych planach wobec tej jednostki, podał, że nie ma ona zobowiązań wymagalnych, ale odnotowuje ok. 60 mln zł straty. Szpital zachowuje płynność finansową i nie jest ona dzisiaj zagrożona, jednak - zdaniem dyrektora - tam formuła organizacyjno-prawna SPZOZ jest już na wyczerpaniu. Przekształcenie szpitala w spółkę ma usprawnić zarządzanie, wprowadzi też bardziej czytelny podział odpowiedzialności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH