Z oddziału w szpital

Szpital św. Anny w Piasecznie, najmłodszy nabytek EMC Instytut Medyczny, to pierwsza placówka tej spółki, zlokalizowana w centralnej części kraju, która od ponad roku pełni z powodzeniem rolę szpitala powiatowego. Konsekwencja w realizacji wyznaczonej strategii rozwoju sprawiła, że szpital z jednooddziałowej 40-łóżkowej jednostki w ciągu zaledwie kilku miesięcy przekształcił się w czterooddziałowy szpital ogólny.

Kiedy w październiku 2009 r. EMC Instytut Medyczny SA przejmował od samorządu niewielki szpital dysponujący 40 łóżkami na jednym oddziale wewnętrznym, zobowiązał się do jego rozbudowy i modernizacji. Inwestycje rozpoczął od odnowy starej placówki liczącej 1 772 mkw., uruchomienia izby przyjęć i zaopatrzenia szpitala w niezbędny sprzęt. Rok później zarządzający spółką do istniejącego budynku dobudował nową część - niemal tej samej wielkości (1668 mkw.). Dzięki temu zapewnił mieszkańcom regionu, którzy dotąd byli pozbawieni własnego podstawowego szpitala powiatowego, możliwość leczenia w 120-łóżkowym szpitalu złożonym z oddziałów: wewnętrznego (46 łóżek), chirurgicznego (21), położniczo-ginekologicznego z łóżkami neonatologicznymi (27) i pediatrycznego (26).

Aby zagwarantować ciągłość leczenia szpitalnym pacjentom, spółka uruchomiła 20 poradni specjalistycznych, z których większość dostępna jest w ramach kontraktu z NFZ. Ponadto pacjenci mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji medycznej, diagnostyki laboratoryjnej, badań endoskopowych, USG, RTG, nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, a niebawem z tomografu.

Takie były oczekiwania

Dyrektor szpitala Robert Starzec przyznaje, że już teraz, po roku funkcjonowania szpitala w nowej formie, wiadomo, że był to strzał w dziesiątkę, a popyt przerósł najśmielsze oczekiwania.

- Na cały 2012 rok udało nam się wynegocjować łączny kontrakt, na wszystkie świadczone przez nas usługi, w wysokości ok. 21 mln zł. Już dziś jednak można stwierdzić, że szpital z powodzeniem skonsumowałby drugie tyle. I to nie tylko dlatego, że ma takie możliwości, ale z powodu ogromnego zainteresowania mieszkańców - przyznaje Starzec.

I dodaje: - Wszystko dlatego, że jesteśmy dla Funduszu zupełnie nową placówką, a zapotrzebowanie powiatu piaseczyńskiego na usługi szpitalne nigdy dotąd nie było oceniane.

Po prostu region ten był pozbawiony wieloprofilowego szpitala.

Trudności sprawia samo oszacowanie liczby mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Ostatnie dane GUS mówią o 170 tysiącach osób, jednak nasze obserwacje poczynione w oparciu o leczących się u nas pacjentów wskazują, że może ich tu być nawet dwa razy tyle. Dodatkowo z naszych usług korzystają mieszkańcy południowej Warszawy, którzy wciąż są pozbawieni obiecywanego od lat szpitala południowego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH