Przykłady wdrożeń narzędzi informatycznych w niemieckich i brytyjskich szpitalach klinicznych pokazują, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w naszych lecznicach

Krajowe placówki medyczne czeka jeszcze długa droga w kierunku pełnej informatyzacji.
Wiele jednostek nadal nie ma zintegrowanych systemów IT, które pomagają zarządzać sprawami administracyjnymi, rozliczeniami z NFZ i zwiększać bezpieczeństwo leczenia pacjentów. W oczekiwaniu na ten skok technologiczny w naszej służbie zdrowia, przedstawiamy kilka przykładów wdrożeń narzędzi informatycznych w szpitalach z Niemiec i Anglii.
Pierwszy przykład opowiada o zastosowaniu systemu stosowanego dotąd przeważnie w biznesie. Szpital Radcliffe w Oksfordzie (Oxford Radcliffe NHS Trust) w Anglii jest jednym z największych szpitali uniwersyteckich należących do angielskiej Narodowej Służby Zdrowia (National Health Service - NHS). Cztery placówki funkcjonujące w ramach jednego szpitala świadczą usługi medyczne dla mieszkańców hrabstwa Oxford i okolic.
Dzięki wdrożeniu systemu ERP (Enterprise Resource Planning - zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa) - Oracle E-Business Suite, Radcliffe oszczędza każdego roku 2 miliony funtów.

Cztery moduły

Wdrożenie systemu wiązało się z realizacją strategii, która zakładała m.in.: obniżenie kosztów zużycia środków medycznych, obniżenie kosztów operacyjnych i wzrost efektywności personelu, osiągnięcie stałego monitoringu zobowiązań i poprawę wykonywanych analiz i raportów.
System ERP pomógł osiągnąć te cele.
Philip Bonnier, dyrektor finansowy odpowiadający za rozwój systemu w Oxford Radcliffe Hospitals NHS Trust, tłumaczy, że wdrożenie aplikacji Oracle pomaga osiągnąć lepszą dokładność i transparentność usług świadczonych w ramach NHS.
Szpital wykorzystał cztery moduły systemu Oracle.

  • Pierwszym są "Zakupy". Aplikacja ta pozwala efektywniej planować dostawy, skupić wydatki wyłącznie na umowach z najbardziej potrzebnymi dostawcami i osiągnąć, drogą analiz wydatków, najniższe ceny zakupów.
  • Dzięki aplikacji "Finanse" szpital zyskał możliwość zautomatyzowania zachodzących rozliczeń finansowych oraz posiadł dostęp do bieżącego (wcześniej było to niemożliwe) stanu wydatków.
  • Placówka zainstalowała też moduł Oracle iProcurement, który odpowiada za procesy zamówień z pominięciem centralnej administracji. Personel sam dokonuje zamówień, np. leków.
  • Ostatnią wdrożoną aplikacją jest Oracle Discoverer. Umożliwia ona dyrekcji analizowanie danych pojawiających się w systemie na komputerach bez czekania na raporty z działu finansowego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH