Leasing nie ma jeszcze zbyt wielu zwolenników wśród naszych medycznych menedżerów

Oceniając sektor medyczny po jego znikomym udziale w rynku leasingowym, można dojść do wniosku, że bardzo mało jest w nim gry rynkowej. Ale byłoby to stwierdzenie uproszczone i krzywdzące dla środowiska.
Formalnie leasing to jedno z narzędzi menedżera, który główkuje, jak najkorzystniej prowadzić finanse. Czy kupić sprzęt za gotówkę, czy zaciągnąć na jego kupno kredyt, a może jednak użytkować go w leasingu, bo poprawi to płynność finansową? - Większość polskich szpitali ma długi. Ucieczka w koszty to dla nich dorzucanie kamieni na tonący statek - stwierdził Andrzej Styczyński, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Trafił w sedno problemu?

PRZETARGI DLA ODWAŻNYCH

Skoro tylko co piąta publiczna placówka służby zdrowia jest w i a r y g o d n a finansowo, to l e a s i n g o d a w - cy omijają je łukiem? Nawet, jeżeli taki szpital ma referencje starosty lub wojewody, trudno na nim zarobić. Najodważniejsze firmy leasingowe proponują jednak leasing szpitalom, jeśli np. ogłoszą one przetarg na sprzęt medyczny.
- Mamy dobrą sytuację finansową, ale nie korzystamy z leasingu, bo jest dla nas za drogi - przyznaje Jadwiga Raziuk, dyrektor ds. finansowych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Obecnie urządzenia i sprzęt medyczny WSzS we Wrocławiu kupuje w systemie ratalnym.

SKĄD TA REZERWA

Według "prywatnej" opinii Jadwigi Raziuk, leasing w Polsce postrzegany jest nie jako źródło outsourcingu sprzętu, szczególnie szybko zużywających się technologicznie komputerów ("a tym byłabym zainteresowana"), ale bardziej jako forma obejścia podatku dochodowego. Chodzi o możliwość obniżania podstawy wymiaru podatku, dzięki naliczaniu rat leasingowych, czyli o powiększanie kosztów.
Ponieważ szpital nie płaci podatku dochodowego, gdyż osiągane dochody przeznacza na cele statutowe, czyli na działalność w zakresie ochrony zdrowia, nie jest zainteresowany tego typu "korzyściami" z leasingu. Czy to cała prawda o niechęci do leasingu w medycynie? Chyba nie, skoro powściągliwie sięgają po niego także prywatne placówki służby zdrowia, nie mówiąc o lekarzach prowadzących praktyki. Dlaczego? - Na przykład z "zasady". Nie chcą się zadłużać, a sprzęt wolą kupić ze środków własnych - powiedziała nam Maria Pariaszewska, wiceprezes Zarządu Niepublicznego ZOZ "Izis" w Warszawie, mającego w strukturze 6 lecznic.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH