Z aparaturą trochę jak z samochodami

Oferta dostawców aparatury oraz wyposażenia dla oddziałów ginekologiczno- -położniczych i neonatologicznych jest tyleż obszerna, co zróżnicowana pod względem parametrów technicznych, a także cenowym. Regularnie wdrażane są nowe rozwiązania. Postęp dotyczy zarówno urządzeń diagnostycznych, jak i wyrobów mniej skomplikowanych.

Wydaje się, że szczyt zakupów sprzętu ze środków unijnych - szczególnie w szpitalach publicznych - mamy za sobą. Oczywiście nie jest to jedyne źródło finansowania inwestycji, często niezbędnych m.in. wobec konieczności sprostania wymogom resortu zdrowia i NFZ. Mimo niżu demograficznego, świadczeniodawcy nie unikną więc inwestycji "położniczych".

Poza pieniędzmi z UE uruchamiane są środki własne placówek, samorządowe czy pochodzące od sponsorów. Wielu dostawców aparatury ma własne oferty leasingowe i kredytowe, z których korzystają nie tylko duże lecznice, ale i prywatne gabinety.

Trendy w obrazowaniu

W zakresie diagnostyki obrazowej w oddziałach ginekologiczno-położniczych do najważniejszych należą aparaty ultrasonograficzne. W tym segmencie na polskim rynku obecnych jest kilkunastu producentów, w tym 6-7 renomowanych globalnych marek. Dystrybucją tych urządzeń w naszym kraju zajmuje się kilkanaście firm, wśród których dominuje czołowa dziesiątka.

Tendencje rozwoju aparatów USG dotyczą nie tylko samych ich funkcji, ale także coraz wyższej jakości obrazu. - Na przykład ultrasonografy jednej z serii firmy Ultrasonix posiadają układ formowania wiązki ultradźwiękowej podwyższonej gęstości, generujący sygnał o doskonałej czystości i skuteczniej kontrolujący jego transmisję. Nowy układ odbiorczy pozwala na wyeliminowanie znacznej części szumu i jeszcze bardziej precyzyjne ogniskowanie - tłumaczy Grzegorz Drechny, kierownik działu sprzedaży Trimed Sp. z o.o. w Krakowie.

Zaznacza, iż ulepszona technologia obrazowania harmonicznego zapewnia wzmożoną czułość i zwiększoną penetrację podczas badania, znakomicie poprawiając obraz także w wyższych zakresach częstotliwości.

- Należy zwrócić uwagę na wysokiej jakości obrazowanie 3D/4D z głowic objętościowych z rekonstrukcją w czasie rzeczywistym i wielowarstwowym obrazowaniem tomograficznym wykorzystywanym do badań płodu - dodaje nasz rozmówca.

Podczas tegorocznych Targów Salmed w Poznaniu (14-16 marca) prezentowano także stacjonarny ultrasonograf oparty na interfejsie dotykowym, umożliwiający łatwą i szybką diagnostykę.

- Urządzenie to można skonfigurować w zależności od potrzeb placówki, np. dla oddziałów ginekologiczno- położniczych. Zawiera pełen pakiet ginekologiczno-położniczy, również opcję IVF, stosowaną przy sztucznym zapłodnieniu z automatycznym obrysem pęcherzyków ciążowych - mówi dyrektor Drechny.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH