Nasi kardiochirurdzy jako pierwsi na świecie wszczepili przystawkę, bez konieczności jej przyszywania

Ta wiadomość z Polski sprawiła, że świat medyczny na moment wstrzymał oddech. Polscy kardiochirurdzy z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako pierwsi na świecie przeprowadzili operacje wszczepienia biologicznej aortalnej zastawki serca bez użycia nici. Samo umieszczenie zastawki w sercu zajęło chirurgom niecałą minutę!
To przełomowy krok w kardiochirurgii dający nadzieję pacjentom, których do tej pory obawiano się leczyć operacyjnie - uważa kierownik krakowskiej Kliniki, profesor Jerzy Sadowski. - Przy użyciu tej techniki wyraźnie skraca się czas, na jaki serce jest zatrzymywane. Im krótszy jest ten czas, tym lepsze rokowania dla pacjenta.

Inteligentnystent

Troje chorych zoperowanych przy użyciu nowatorskiej techniki chirurgicznej opuściło szpital. Przebywają w sanatorium. Nic niepokojącego się nie działo. W ich sercu pracuje zastawka biologiczna o nazwie 3F Therapeutics wynaleziona przez amerykańskich naukowców Jamesa Coksa i Tino Quijano.
Dla laików, nie znających inżynierii materiałowej, nawet krótka informacja o zaletach tej zastawki brzmi jak science fiction. Zastawka jest umocowana na specjalnym stencie (rusztowaniu) wykonanym ze stopu niklu i tytanu. Chirurg umieszcza stent w zimnej wodzie. Dzięki umiejętnemu skomponowaniu stopu reaguje on tak, że staje się plastyczny i wraz z zastawką daje się łatwo umieścić w lewym ujściu tętniczym serca. Potem pod wpływem ciepła rozszerza się, rozpiera, a po pewnym czasie wrasta.

Witamy w elicie

Krakowska klinika od trzech lat uczestniczy w programie naukowym prowadzonym przez ośrodek badawczy w Kalifornii - 3F Therapeutics. Amerykańscy uczeni uznali, że największe doświadczenie pozwalające na wszczepienie opracowanego przez nich modelu zastawki mają kardiochirurdzy z Lubeki, Berlina, Frankfurtu, jednej ze szwajcarskich klinik i z... Krakowa.
- Ależ proszę bez kompleksów - reaguje profesor Sadowski, gdy widzi zaskoczony wzrok dziennikarza. Wcześniej wyniki programu naukowego referował na kongresach medycznych w Amsterdamie, na Florydzie. Na prośbę dziennikarza "Rynku Zdrowia" wydobył z archiwum pismo, jakie otrzymał od amerykańskich uczonych z 3F Therapeutics. Czytamy w nim: "Rezultaty osiągnięte przez wasz zespół, zarówno kliniczne jak i naukowe dowodzą, że reprezentujecie światowy poziom pracy zespołowej i organizacji".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH