Prywatne sieci medyczne nie zwalniają tempa ekspansji i inwestycji, szukając kapitału u inwestorów i na giełdzie oraz przygotowując się do scenariusza, w którym ustawodawca wprowadzi konkurencyjne wobec NFZ ubezpieczalnie.

W 2010 roku rynek prywatnej opieki medycznej był wart około 30 mld zł. Według szacunków analityków, w latach 2011-12 wzrost tego rynku przekroczy 10%.

- Chcemy rozwijać się szybciej niż w minionym roku, chociaż na wzrosty sprzed kryzysu sięgające 25-30% pewnie trzeba będzie jeszcze poczekać - mówi Paweł Kacprzyk, prezes Medicover Sp. z o.o.W ubiegłym roku przychody Grupy Medicover w Polsce wyniosły 468 mln zł. W porównaniu z 428 mln zł w 2009 roku to wzrost o blisko 10%.

Wpływ legislatora

Zdaniem prezesa Kacprzyka, wiele zależy od tego, jak się będzie rozwijać polska gospodarka oraz jakie rozwiązania rząd zdecyduje się ostatecznie wdrożyć w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych.

- Niezależnie od tego naszą ambicją na ten rok jest kilkunastoprocentowy wzrost - zaznacza prezes Medicover Sp. z o.o.

Jak sieć chce to osiągnąć? Oddając do użytku m.in. kolejne Centra Medicover, zlokalizowane w największych miastach Polski: w Krakowie, Katowicach, Warszawie.

Łączny planowany koszt tych inwestycji to kilkanaście milionów zł. Obecnie w całym kraju jest już 25 takich placówek. W planach jest także zwiększenie liczby centrów przyzakładowych Medicover z 33 do 35.

- Stawiamy na rozwój organiczny i dalsze przejęcia - podkreśla Paweł Kacprzyk. Spółka chce więc kontynuować aktywną strategię inwestycji kapitałowych na rynku prywatnej opieki medycznej.

W ubiegłym roku firma stała się akcjonariuszem spółki Sport Medica, właściciela Carolina Medical Center, z udziałem w kapitale akcyjnym na poziomie 23%. Rok wcześniej zwiększyła swoje zaangażowanie kapitałowe w CM Damiana z blisko 40 do ponad 60%.

Grupa Medicover nie zapomina też o inwestycjach w segment lecznictwa szpitalnego. Już pod koniec ubiegłego roku Medicover był na etapie wybierania lokalizacji w kilku największych miastach Polski. - W planach na kolejne lata są mniejsze szpitale, świadczące usługi z zakresu chirurgii jednego dnia - ujawnia prezes Medicover Sp. z o.o.

Konkurować z Medicoverem i innymi prywatnymi podmiotami w tej dziedzinie będzie Grupa Lux Med, która zapowiada wielomilionowe inwestycje w segment szpitalny.

- Od początku 2011 roku skupiliśmy się na intensywnym rozwoju naszego stołecznego szpitala, który, choć przyjmuje pacjentów od sierpnia ubiegłego roku, wciąż posiada spory potencjał do dalszego wykorzystania. Uruchomiliśmy Dział Pomocy Doraźnej, rozszerzyliśmy zakresy wykonywanych zabiegów m.in. o okulistykę - wylicza Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH