Jack Thiadens: - Wybudowanie "skromnego" szpitala kosztuje dużo, ale niewiele więcej trzeba wydać na postawienie szpitala lepszego...

W Groningen w Holandii powstaje szpital kliniczny, budowany w technice IFD (Industrial, Flexible, Demountable).
Oparty na technologii elementów prefabrykowanych, zawiera wiele innowacji i ciekawych rozwiązań technicznych, funkcjonalnych i organizacyjnych, które powodują, że szpital jest ergonomiczny i ekonomiczny w przyszłym użytkowaniu: łatwy do demontażu, ponownej instalacji poszczególnych elementów w dowolnych konfiguracjach, umożliwiający zwiększanie powierzchni i dobudowę pięter.
Plan energooszczędności zakłada m.in. wykorzystanie systemu Long Term Energy Storage (LTES), który pozwala na ogrzewanie budynku zimą ciepłem zgromadzonym w okresie letnim i jego schładzanie w czasie upałów zimnem skumulowanym w czasie niskich temperatur.

Oszczędności

Według obliczeń konsultantów projektu, szpital zmniejszy zużycie energii o 45%, zredukuje produkcję dwutlenku węgla o 4 tys. ton rocznie i zaoszczędzi 550 tys. euro. W perspektywie 25 lat daje to 30 mln euro. Jeżeli koszty energii wzrosną o 6%, oszczędności sięgną 65 mln euro.
Po kilkudziesięciu latach użytkowania, gdy szpital straci swoje walory innowacyjności i ekonomiczności, obiekt może łatwo być przekształcony na biura lub domy mieszkalne. Co ciekawe, na równi z nowoczesną infrastrukturą postawiono na - jak to określił Jack Thiadens, dyrektor Martini Teaching Hospital w Groningen - przyjazność dla użytkowników (pacjentów i personelu) oraz uwzględnienie wymogów ochrony środowiska naturalnego.
Dlaczego, zdaniem dyr. Thiadensa, ma to aż tak duże znaczenie? - W systemie rynkowym pacjent jest aktywny i motywowany do wyboru "swojego" szpitala. Bierze pod uwagę nie tylko kwestie odległości i rodzaj udzielanych świadczeń medycznych, ale też infrastruktury, logistyki i przyjazności szpitala. Pacjent ma być zachęcony do ponownego wyboru tej placówki - za znacza Thiadens. - Poza tym to bardzo ważny instrument marketingowy.

Mniej łóżek, więcej pacjentów

Do nowego szpitala zostanie przeniesiona działalność z obecnych dwóch obiektów (715 łóżek), powstałych w latach 80.
Budowa ma zakończyć się w sierpniu br., a do końca roku zostaną wykonane prace wykończeniowe i montaż sprzętu medycznego. Wtedy jeden z obecnie istniejących budynków zostanie za mknięty, natomiast drugi - połączony będzie łącznikiem z nowym szpitalem i zostanie wykorzystany na potrzeby pozamedyczne, m.in. administrację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH