NFZ zapewnia: doczekamy się elektronicznej karty pacjenta

Projekt wprowadzenia kart ubezpieczenia zdrowotnego przebiega sprawnie i zgodnie z planem - poinformowała dziennikarzy prezes NFZ w kuluarach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 13-15 maja 2013 r.), podczas sesji zorganizowanej przez redakcję oraz wydawcę portalu rynekzdrowia.pl i miesięcznika Rynek Zdrowia.

 

W pierwszej kolejności, w przyszłym roku, karty dostaną lekarze, później pacjenci. - Projekt jest trudny, trudniejszy niż eWUŚ (elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców) i ZIP (Zdrowotny Informator Pacjenta), który będzie zrealizowany w międzyczasie, ale realizujemy go sprawnie - powiedziała prezes Pachciarz.

Przypomniała, że rozpisany na pięć lat projekt jest realizowany dopiero od kilku miesięcy. - Po pierwszym kwartale przyszłego roku wydamy pierwsze karty profesjonalistów, czyli dla lekarzy - taki mamy projekt zatwierdzony przez komitet ds. cyfryzacji. Po wydaniu kart profesjonalistom przeprowadzimy pilotaż w wybranym miejscu, w wybranym województwie, a wtedy karty otrzymają także pacjenci. Po pilotażu przyjdzie czas na wyciągnięcie wniosków - mówiła Agnieszka Pachciarz.

Jak dodała, obecnie trwają przygotowania dotyczące kolejnych specyfikacji i opracowań, a także wskazań dla Ministerstwa Zdrowia w kwestii koniecznych zmian legislacyjnych.

- Ministerstwo Zdrowia, mam nadzieję, podejmie się tych zmian, żeby karta miała naprawdę szeroki zakres użyteczności - stwierdziła prezes NFZ. Nie chciała jednak precyzować terminu, w którym pacjenci w całym kraju mogliby otrzymać karty. - Na razie jesteśmy w piątym miesiącu realizacji projektu, co miesiąc wprowadzamy małe modyfikacje, zwłaszcza w kwestii legislacji.

Jako pierwsi w Polsce karty ubezpieczenia zdrowotnego otrzymali w 2001 r. mieszkańcy województwa śląskiego ubezpieczeni w działającej wówczas Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych. Karty w tym regionie nadal działają, równolegle z wprowadzonym niedawno systemem eWUŚ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH