Wyzwania i kierunki rozwoju

Opieka koordynowana to model zaakceptowany w różnych krajach, które zdecydowały się na jego przyjęcie. Mimo pewnych głosów krytycznych, ewolucyjny model opieki koordynowanej w Wielkiej Brytanii umożliwił stosunkowo łagodne przejście za pośrednictwem pilotaży GP-fundholdingu i Total Purchasing Pilots do bardziej rozwiniętych i dostosowanych do potrzeb pacjenta i systemu form przepływu świadczeń.

Interesujące są doświadczenia Holandii, która wprowadza dedykowane rozwiązania opieki koordynowanej umożliwiające objęcie lepszym i skuteczniejszym wsparciem pacjentów z przewlekłymi chorobami lub osoby w wieku podeszłym. Trzy projekty, które został y wdrożone z uwzględnieniem specyf iki chorobowej (astma/POChP oraz choroby serca), a także demograficznej (osoby starsze) pokazały szereg możliwości, jakie daje wsparcie modeli organizacyjnych poprzez wydajne rozwiązania informatyczne, w tym telemedyczne.

Redefiniowanie systemu

W Polsce widać wyraźne zainteresowanie podobnym redefiniowaniem działania służby zdrowia. Najlepszym tego wyrazem jest projekt realizowany przez płatnika publicznego (NFZ) wraz z Ministerstwem Zdrowia (Departament Ubezpieczeń Zdrowotnych) oraz Bankiem Światowym. Planowane jest opracowanie minimum trzech modeli opieki koordynowanej.

Zasadniczą rolę będzie odgrywała podstawowa opieka zdrowotna. Model POZ, oparty o tzw. fundholding, ukierunkowany będzie na poszerzenie dotychczasowych kompetencji lekarza POZ i umożliwienie konsultacji z innymi specjalistami opieki ambulatoryjnej w oparciu o fundusze przekazywane na ten cel świadczeniodawcy realizującemu POZ, przy jednoczesnym nałożeniu obowiązku na lekarzy POZ dbałości o efekty terapeutyczne oraz przebieg procesu leczenia i konsultacji pacjenta.

Model AOS (Koordynowanej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej - KAOZ) - zmierza do znacznej integracji POZ i AOS w oparciu o sprecyzowane standardy medyczne i organizacyjne określające sposób postępowania z pacjentami chorymi przewlekle w różnym stadium choroby. Model SZP (Kompleksowej Opieki Zdrowotnej - KOZ) - obejmie opiekę ambulatoryjną, szpitalną oraz domową. Modele będą również uwzględniać elementy prewencji.

Ważne zapowiedzi i działania

realizowane są także na gruncie praktycznych rozwiązań, np. nowo ogłoszony przez płatnika publicznego program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży czy zapowiedź Ministerstwa Zdrowia w zakresie opieki nad pacjentem psychiatrycznym czy w końcu płynące ze środowisk pacjentów propozycje opieki nad osobami cierpiącymi nad stwardnienie rozsiane.

Opieka koordynowana stoi przed wieloma wyzwaniami, które mogą utrudnić jej wprowadzenie bądź zniechęcić do dalszej ekspansji na kolejne grupy pacjentów. O kilku z nich warto pamiętać:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH