Wyzwań nie brakuje

Rozmowa z Rafałem Włachem, dyrektorem ds. strategii i rozwoju CGM Polska

Rynek Zdrowia: - Co stanowi największe wyzwanie w zakresie e-zdrowia w Polsce do 2020 roku?

- Rafał Włach: - Uważamy, że największym wyzwaniem będzie stopniowe uruchamianie Platformy P1 - zgodnie z terminami zapowiadanymi przez CSIOZ dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia. Wydaje się, że jedną z najbardziej rewolucyjnych, a zarazem oczekiwanych zmian będzie wprowadzenie e-recepty. Kolejnym, niezwykle istotnym elementem w całym systemie e-zdrowia jest stopniowe dostosowywanie się szpitali do wymogów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Ze szczególnym zainteresowaniem śledzimy projekt, który resort zdrowia wraz z CSIOZ przygotowują dla szpitali klinicznych oraz instytutów. Łącznie jest to 55 jednostek. W naszej opinii ten właśnie projekt ustandaryzuje cały obszar obejmujący EDM, m.in. określi, które z dokumentów medycznych, istniejących obecnie w formie papierowej, powinny funkcjonować w postaci cyfrowej.

- Czy przepisy nadążają za tymi wyzwaniami, czy wymagają istotnych uzupełnień ze strony ustawodawcy?

- Przepisy - m.in. regulujące kwestie związane z Platformą P1 i wdrażaniem EDM - zmieniają się i, generalnie, zmierzają w dobrym kierunku. Natomiast tempo wprowadzania nowych regulacji mogłoby być szybsze. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę różne uwarunkowania w naszym kraju, dobrze, że kolejne przepisy w ogóle wchodzą w życie. Dzięki temu, od strony formalnoprawnej, nie ma już większych przeszkód utrudniających w istotny sposób rozwój e-zdrowia w Polsce.

Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę na pewną lukę kompetencyjną dotyczącą telemedycyny. Brak określonych regulacji prawnych nadal uniemożliwia szeroki rozwój i upowszechnianie tego typu usług oraz ich refundowanie z publicznych środków.

Stąd spore nadzieje pokładamy w realizacji platformy telemedycznej zgodnie z projektem złożonym przez CSIOZ.

Nadal dość niejasny od strony prawnej pozostaje obszar związany z zasadami gromadzenia, przechowywania oraz udostępniania dokumentacji medycznej poza jednostką ochrony zdrowia, czyli przez zewnętrzne centra danych. Z jednej strony nie ma jednoznacznych przepisów, które zabraniałyby tworzenia takich centrów, ale z drugiej strony brakuje regulacji, które precyzowałyby, w jaki sposób data center mają funkcjonować, w jakich formatach dokumentacja powinna być przechowywana, aby można ją było udostępniać przez 25 lat itp.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH