Wyższe stawki dla lekarzy rodzinnych za leczenie starszych pacjentów

Lekarze rodzinni porozumieli się z NFZ i podpiszą umowy na drugą połowę roku. Fundusz zagwarantował im m.in. wyższe stawki za leczenie osób w wieku powyżej 65 lat. Lekarze rodzinni spodziewają się, że będą mieć więcej starszych pacjentów, bo tylko oni mogą przepisywać im bezpłatne leki.

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim (PZ) oraz w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zadeklarowali 28 czerwca, że podpiszą z NFZ aneksy umów do końca 2016 r.

Konsultacje trwały kilka miesięcy

Pod koniec grudnia ubiegłego roku lekarze z PZ oraz PPOZ zdecydowali się na podpisanie umów jedynie do 30 czerwca 2016 r. Wskazywali wówczas, że chcą, by w tym czasie wprowadzono kolejne zmiany w zarządzeniu prezesa NFZ, dotyczące m.in. finansowania programów profilaktycznych. Postulowali także m.in. wzrost finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz domagali się ograniczenia biurokracji.

W ostatnich miesiącach między organizacjami zrzeszającymi lekarzy a NFZ toczyły się konsultacje i rozmowy w sprawie zapisów nowego zarządzenia dotyczącego warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń w POZ.

27 czerwca prezes Funduszu podpisał regulację, w efekcie której podwyższone zostały ceny niektórych świadczeń. Lekarze POZ otrzymają także więcej pieniędzy za świadczenia dla osób w wieku 40-65 lat oraz pacjentów powyżej 65. r.ż.

Jak argumentuje NFZ, wzrost ten jest efektem obciążeń finansowych wynikających m.in. z liczby świadczeń udzielanych pacjentom w tych grupach wiekowych. Środki te mają także zabezpieczyć zaplanowany od 1 września wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zatrudnionych w tzw. praktykach lekarskich.

Mniej zadeklarowanych pacjentów

Fundusz przewiduje także, że w związku z uchwaloną ustawą o lekach dla seniorów do POZ będzie zgłaszało się więcej osób po 75. roku życia (recepty na bezpłatne leki będą mogli przepisywać jedynie lekarze rodzinni).

Prezes PPOZ Bożena Janicka w rozmowie z PAP oceniła, że dopiero po zapoznaniu się z przygotowywanym przez ministra zdrowia wykazem bezpłatnych leków będzie można ocenić, ile pracy lekarze POZ będą mieli w związku z realizacją ustawy o lekach dla seniorów.

- Spodziewamy się, że pacjenci będą odsyłani ze szpitali i poradni specjalistycznych po te leki do lekarza POZ - powiedziała. Zaznaczyła, że rola lekarza nie ograniczy się jedynie do wypisywania recept, ale będzie on pełnił funkcję koordynatora leczenia i pilnował, by pacjent nie nadużywał leków.

Dodała jednocześnie, że po pierwszych miesiącach wypisywania recept na bezpłatne leki konieczna będzie analiza realizacji ustawy i ewentualnie kolejne rozmowy na temat wysokości stawek dla lekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH