Dr MARIA GOŁĘBIOWSKAWAWRZYNIAK, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

W sytuacji narastającej częstości chorób alergicznych, a u dzieci alergii pokarmowej, która inicjuje przewlekły alergiczny stan zapalny u człowieka (w skórze, przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym), prowadzone są dalsze badania nad opracowaniem nowych, lepszych metod, umożliwiających jak najwcześniejsze rozpoznanie i wdrożenie przyczynowego leczenia nawet u dziecka najmłodszego.
Alergia pokarmowa to nadwrażliwość na pokarm - jest nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego błon śluzowych przewodu pokarmowego na antygeny dostarczane drogą doustną.
Badania prowadzone przez różne ośrodki europejskie, w USA, Japonii, wskazują, że ponad 30% populacji cierpi z powodu różnego rodzaju alergii, a częstość tych chorób wykazuje stałą tendencję wzrostową, zwłaszcza u dzieci.
Choroba alergiczna zaczyna się w wieku niemowlęcym, a nawet w łonie matki, od uczulenia głównie alergenami pokarmowymi. Częstość alergii na pokarmy wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat i wynosi obecnie średnio 5-9%, a dochodzi nawet do 27%. W tym częstość alergii na mleko krowie kształtuje się według większości autorów powyżej 2%. W dalszej kolejności, do najczęstszych alergenów pokarmowych należą: białka jaja kurzego, mąka pszenna, orzeszki ziemne, soja.
W pierwszych latach życia dziecka choroba alergiczna nie ma jednoznacznego, typowego obrazu klinicznego. Może przebiegać pod postacią zmian skórnych, odczynów zapalnych w przewodzie pokarmowym (biegunki, wzdęcia, wymioty, brak łaknienia), w układzie oddechowym (niecharakterystyczne stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych), centralnym układzie nerwowym (drażliwość, bezsenność itp.).
U dziecka najmłodszego objawy te często nie sugerują lekarzowi alergii. Dopiero w okresie przedszkolnym i szkolnym wykształcają się np.
typowe objawy astmy ukierunkowujące postępowanie diagnostyczne.
Natomiast od tego, jak wcześnie lekarz może postawić prawidłowe rozpoznanie i wdrożyć właściwe leczenie (np. dietę eliminującą alergeny, kromoglikan dwusodowy itp.), zależy opanowanie choroby i niedopuszczenie do rozwoju destrukcyjnych zmian narządowych.

Trudna diagnostyka

Brak właściwego rozpoznania jest przyczyną nieodpowiedniego, objawowego leczenia, które nie usuwa przewlekłego alergicznego procesu zapalnego, a proces ten wywiera ujemny wpływ zarówno na fizyczny, jak i psychiczny rozwój dziecka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH