Wytyczne w profilaktyce chorób układu krążenia

24 maja 2016 r. ogłoszono nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące profilaktyki chorób układu krążenia. Rozwiązania te już kilkanaście godzin później weszły do katalogu zaleceń Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - podkreśla prof. PIOTR JANKOWSKI, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia PTK.

Rynek Zdrowia: - Czego dotyczą zmiany zawarte w europejskich wytycznych odnoszących się do profilaktyki chorób układu krążenia?

Prof. Piotr Jankowski:- Wśród nowych zaleceń szczególną uwagę zwrócono na: ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego, aktywność fizyczną, dietę, hipercholesterolemię, nadciśnienie tętnicze oraz wskazania do stosowania aspiryny.

Najwięcej miejsca w dokumencie poświęcono ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Zdaniem ekspertów właśnie od ryzyka sercowo-naczyniowego powinna zależeć intensywność interwencji profilaktycznej, np. w zakresie zmiany stylu życia. Ponadto, podejmując decyzję o włączeniu farmakoterapii nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii, należy wziąć pod uwagę ryzyko sercowo-naczyniowe.

Ryzyko to determinuje także docelowe stężenie cholesterolu (stężenie do jakiego należy obniżyć cholesterol u osób z za dużym jego stężeniem). Zdaniem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology - ESC) zarówno tabele, jak i kalkulatory pozwalające na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego są znakomitymi narzędziami, które warto wykorzystywać w edukacji pacjentów.

Dzięki tym narzędziom w łatwy i obrazowy sposób można pokazać choremu, w jakim stopniu zaprzestanie palenia, obniżenie ciśnienia tętniczego i zmniejszenie stężenia cholesterolu wpływają na ryzyko sercowo-naczyniowe.

Jedynie kilka krajów europejskich posiada własny, dostosowany do cech lokalnej populacji, system oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Do takich krajów należy Polska. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przystosowało zalecany przez międzynarodowych ekspertów system do cech polskiej populacji.

System ten nazwany został Pol-SCORE 2015 i dostępny jest między innymi na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. System ten uwzględnia rozpowszechnienie czynników ryzyka oraz epidemiologię chorób układu krążenia w polskiej populacji. Warto podkreślić, że system Pol-SCORE 2015 jest zalecany przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do stosowania w Polsce.

Dzięki wspomnianemu systemowi każda osoba może samodzielnie obliczyć wiek swojego serca. Często zdarza się, że 40-letnia osoba z czynnikami ryzyka ma serce sześćdziesięciolatka. Rozumiemy przez to, że ryzyko jej zgonu z powodu chorób układu krążenia jest takie jak ryzyko zgonu osoby 60-letniej. Zachęcam wszystkich czytelników do oceny wieku swojego serca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH