Wytyczne i rzeczywistość

W bardzo skuteczny sposób obniżają poziom hemoglobiny glikowanej. Niektóre z nich powodują obniżenie masy ciała i wpływają na obniżenie nadciśnienia tętniczego, co u chorych na cukrzycę typu 2 nie jest bez znaczenia - wymienia zalety leków inkretynowych prof. Władysław Grzeszczak, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

W pewnym stopniu leki te korygują również zaburzenia gospodarki lipidowej.

Ważnym elementem ich działania jest brak występowania hipoglikemii - dodaje prof. Grzeszczak.

Inkretyny to hormony wydzielane przez jelito cienkie w odpowiedzi na posiłek u osób zdrowych. Zarówno glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1) oraz zależny od glukozy peptyd insulinotropowy (GIP) stymulują wydzielanie insuliny przez trzustkę w zależności od potrzeby, czyli w ścisłej korelacji ze stężeniem glukozy we krwi.

U chorych na cukrzycę typu 2 hormony działają zbyt słabo, a ich podawanie w postaci leku reguluje kompleksowo przemianę glukozy w organizmie.

Na rynku zarejestrowanych jest 6 preparatów należących do grupy inkretyn: 4 leki doustne w formie tabletek (tzw. inhibitory DPP-4) i 2 leki podawane w iniekcjach podskórnych (agoniści receptora GLP-1). Jeden z podawanych w formie zastrzyku leków - liraglutyd - jest dostępny w Polsce; to mimetyk, antagonista receptora GLP-1.

Chronią serce

- Pod względem możliwości redukcji glikemii, skuteczność agonistów GLP-1 jest zbliżona do insulin. Nie są to leki, które zastąpią insuliny, ale na pewnym etapie leczenia cukrzycy mogą być równie skuteczne. Ich znaczącą zaletą jest to, że są pozbawione dwóch podstawowych objawów niepożądanych insuliny: wywoływania niedocukrzeń i przyrostu masy ciała - mówi prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Poza tym antagoniści receptora GLP-1 działają ośrodkowo na mózg i ośrodkowy układ nerwowy, hamując łaknienie. Dzięki nim pacjenci jedzą mniej i rzadziej. Z tego powodu agoniści GLP-1 prawdopodobnie znajdą niedługo zastosowanie w leczeniu otyłości (u osób bez cukrzycy).

- Obecnie jeden z leków jest badany pod kątem rozszerzenia wskazań do podawania ich osobom otyłym - dodaje prof. Czupryniak.

Prowadzone są również duże badania pod kątem ich efektu kardioprotekcyjnego - m.in. wykazano, że podawanie GLP-1 zmniejsza obszar objęty zawałem serca i działa ochronnie na komórki śródbłonka naczyń.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH