Wytyczne dotyczące postępowania w chorobach siatkówki oka

Choroby siatkówki oka to schorzenia często występujące. Nieleczone mogą doprowadzić do nieodwracalnego upośledzenia wzroku, a nawet do ślepoty. Dlatego tak ważne jest, aby usystematyzować postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące tych chorób oraz prowadzić działania edukacyjne skierowane do pacjentów.

W czerwcu br. Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) przedstawiło opracowane przez ekspertów (www.pto.com.pl/dokumenty) nowe wytyczne dotyczące postępowania w naczyniowych chorobach siatkówki oka: w obrzęku plamki wtórnym do niedrożności naczyń żylnych siatkówki (ang. CRVO, BRVO) oraz neowaskularyzacji podsiatkówkowej (ang. CNV) w patologicznej krótkowzroczności. Wcześniej zostały już przedstawione wytyczne PTO odnoszące się do zaleceń postępowania w cukrzycowym obrzęku plamki (ang. DME).

Postać sucha i wilgotna

Siatkówka oka to przezroczysta, cienka błona, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Jej centralną częścią jest plamka stanowiąca miejsce odpowiadające za ostrość widzenia. To tutaj powstają kolorowe obrazy o najwyższej rozdzielczości. Najczęstszą przyczyną chorób siatkówki są procesy zwyrodnieniowe samoistne lub związane z chorobami ogólnoustrojowymi.

W przypadku cukrzycy jest to cukrzycowy obrzęk plamki, a w przypadku nadciśnienia tętniczego i/lub cukrzycy - zakrzep żyły środkowej siatkówki. Jeśli zwyrodnienie siatkówki wynika z wieku pacjenta, przy braku innych bezpośrednich przyczyn, mówimy o zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (ang. AMD).

AMD dzieli się na postać suchą i wilgotną. Postać wilgotna, zwana także wysiękową, występuje rzadziej, ale charakteryzuje się gwałtowniejszym przebiegiem i gorszym rokowaniem. Choroby centralnej części siatkówki oka są szybko zauważane przez pacjentów, ponieważ towarzyszy im nagłe lub stopniowe pogorszenie widzenia, odczuwane jako plama w części środkowej pola widzenia i/lub zniekształcenie obrazów.

W społeczeństwach rozwiniętych obserwuje się wzrost zachorowań na choroby siatkówki oka. Są one jedną z głównych przyczyn upośledzenia widzenia w wyniku zachodzących zmian cywilizacyjnych, prowadzących do starzenia się społeczeństw i zwiększonej zapadalności na niektóre choroby - np. na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH